https://www.decathlon.pl/browse/c0-sporty/c1-narciarstwo/c3-bielizna-termoaktywna-narciarska/_/N-pwzbcnNarciarstwo jest jednym z najbardziej wymagających i ekscytujących sportów. Jest to również aktywność, która wymaga od Ciebie okrycia się, aby uniknąć odmrożeń lub hipotermii z powodu zimna. Ale przebywanie w temperaturach poniżej zera przez wiele godzin może być naprawdę wyczerpujące i niewygodne. Zimne powietrze sprawia, że organizm produkuje mniej potu, co oznacza, że nie jest w stanie utrzymać temperatury ciała na tyle niskiej, aby pozostać ciepłym. Można by pomyśleć, że bielizna termiczna na narty jest zbędnym elementem odzieży, biorąc pod uwagę, że każdy artykuł odzieży narciarskiej posiada warstwę termiczną jako część. Jednak istnieją pewne kluczowe różnice między zwykłymi warstwami termicznymi a bielizną termiczną, które sprawiają, że ta ostatnia jest lepszym wyborem na narty niż zwykła bielizna termiczna. W tym artykule dowiemy się, dlaczego bielizna termiczna jest najlepszą opcją odzieży na narty w każdej sytuacji, wraz ze wskazówkami, jak uzyskać idealne dopasowanie i utrzymać ciepło nawet wtedy, gdy na zewnątrz jest -20 stopni!

Dlaczego bielizna termiczna jest niezbędna do jazdy na nartach

Fakt, że narciarstwo to sport na świeżym powietrzu oznacza, że będziesz narażony na działanie żywiołów, w tym ekstremalnego zimna. Ekstremalne zimno jest niebezpieczne, zwłaszcza jeśli nie podejmiesz odpowiednich środków ostrożności podczas jazdy na nartach.

Zimno to coś więcej niż tylko dyskomfort; może spowodować obrażenia, a nawet śmierć. Zimno powoduje spadek temperatury skóry i ciała. Twoje ciało będzie zatem produkować mniej potu w tych warunkach, co utrudnia utrzymanie ciepła. Noszenie odpowiedniej odzieży pomoże uregulować temperaturę. Najlepszym sposobem na to jest noszenie bielizny termicznej.

Bielizna termiczna jest wykonana ze specjalnych tkanin, które pozwalają ciału oddychać i zatrzymują ciepłe powietrze w pobliżu skóry. Bielizna termiczna wychwytuje i zatrzymuje ciepło lepiej niż inne rodzaje bielizny i zwykłe termosy.

Jak działa bielizna termiczna?

Bielizna termiczna działa poprzez połączenie izolacji, zatrzymywania ciepłego powietrza blisko skóry oraz odprowadzania wilgoci z Twojej skóry, aby zapobiec nadmiernemu nagrzewaniu się lub poceniu. Co to oznacza?

  • Izolacja: Bielizna termiczna zatrzymuje ciepłe powietrze blisko Twojej skóry, tworząc barierę, która utrzymuje ciepło blisko Twojego ciała. Dzieje się tak dzięki połączeniu naturalnych materiałów, takich jak wełna lub włókna syntetyczne.
  • Odprowadzanie wilgoci: Niektóre bielizny termiczne mają również tkaninę, która jest zaprojektowana do odprowadzania wilgoci ze skóry. Jest to ważne, ponieważ zbyt duża ilość wilgoci w skórze może powodować przegrzanie i pocenie się, co sprawi, że będziesz czuć się niekomfortowo. Materiały odprowadzające wilgoć są więc ważne, aby regulować temperaturę ciała poprzez odprowadzanie wilgoci od skóry.

Marki, które produkują bieliznę termiczną dla narciarzy.

Ponieważ bielizna termiczna to specyficzna odzież, wiele marek produkuje bieliznę termiczną, a nie tylko zwykłe termosy. Jest to dobra rzecz, ponieważ oznacza to, że możesz znaleźć szerszy zakres bielizny termicznej w zależności od tego, czego potrzebujesz.

Wybraliśmy dwie marki, które produkują bieliznę termiczną dla narciarzy.

  • Patagonia: Patagonia jest jedną z najbardziej znanych marek odzieży outdoorowej. Produkują szeroką gamę bielizny termicznej dla narciarzy. Bielizna termiczna Patagonia wykorzystuje naturalne materiały, takie jak wełna, do zatrzymywania ciepłego powietrza blisko skóry, a także do odprowadzania wilgoci od skóry.
  • Icebreaker: To bielizna termiczna klasy premium dla narciarzy. Wykorzystują one kombinację naturalnych włókien, takich jak wełna merynosów, do zatrzymywania ciepłego powietrza i odprowadzania wilgoci z Twojej skóry. Bielizna termiczna Icebreaker jest bezzapachowa, co jest świetne, jeśli planujesz nosić ją przez wiele dni.

Jak wybrać najlepszą bieliznę termiczną na narty?

Proces wyboru najlepszej bielizny termicznej jest bardzo podobny do procesu wyboru zwykłej bielizny. Jest kilka rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę przy wyborze bielizny termicznej.

  • Dopasowanie: Bielizna termiczna jest wykonana z tkanin, które rozciągają się i kurczą podczas różnych temperatur. Ważne jest jednak, aby bielizna była prawidłowo dopasowana do Ciebie. Jeśli jest zbyt luźna, nie będzie zatrzymywać powietrza i nie będzie tak skuteczna.
  • Tkaniny: Najlepsza bielizna termiczna jest wykonana z włókien naturalnych, takich jak wełna lub włókna syntetyczne. Tkaniny te zatrzymują ciepłe powietrze i odprowadzają wilgoć z Twojej skóry.
  • Koszt: Bielizna termiczna jest nieco droższa niż zwykła bielizna i termosy, ponieważ wykorzystuje droższe tkaniny. Jednak jest warta inwestycji, ponieważ będzie służyć dłużej i działać lepiej niż zwykła bielizna.

Kiedy jesteś na zewnątrz w ekstremalnie zimnej pogodzie i narażony na elementy, powinieneś zawsze nosić bieliznę termiczną. Jest to świetny sposób na regulację temperatury ciała i uniknięcie odmrożeń lub hipotermii. Bielizna termiczna jest zaprojektowana tak, aby zatrzymywać ciepłe powietrze blisko skóry i odprowadzać pot od skóry. Powinieneś wybrać parę bielizny termicznej, która jest prawidłowo dopasowana i wykonana z naturalnych włókien.