5-stopniowy przewodnik po wyborze najlepszej deski snowboardowej dla CiebiePrawdopodobnie znasz kogoś, kto ma obsesję na punkcie snowboardu od lat. Może nawet masz przyjaciół, którzy regularnie jeżdżą na stokach i zawsze chciałeś spróbować, ale nie wiesz, od czego zacząć. Niezależnie od tego, czy szukasz swojej pierwszej deski, czy chcesz ulepszyć swoją obecną, ten poręczny przewodnik pomoże ci wybrać najlepszy snowboard dla ciebie. Snowboard to zręczny sport o wielu odmianach, który w ostatnich latach stał się coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi i nastolatków. W rzeczywistości szacuje się, że ponad 10 milionów ludzi na całym świecie jest oficjalnymi członkami klubów snowboardowych! Podczas gdy każda osoba ma swój własny powód, aby zdecydować się na spędzenie czasu na stokach i zainwestować w sprzęt taki jak snowboard, istnieją wspólne cechy, które większość riderów dzieli - od początkujących do profesjonalistów. Jeśli jesteś zainteresowany zanurzeniem się w tym pełnym przygód świecie i zakupem własnego snowboardu, ten artykuł jest dla Ciebie!

Dlaczego powinieneś zacząć jeździć na desce

Jako początkujący, możesz spodziewać się wielu upadków, ale to część zabawy! Kiedy już nabierzesz wprawy, poczujesz, że możesz podbić świat. Snowboard jest doskonałym sportem dla ludzi w każdym wieku, rozmiarze i na każdym poziomie umiejętności. Chociaż jest to niebezpieczny sport, ryzyko związane z nim można znacznie zmniejszyć dzięki odpowiedniemu sprzętowi ochronnemu.

Nawet jeśli nie chcesz być ekstremalnym jeźdźcem, snowboard jest doskonałym sposobem na wyjście na zewnątrz w zimie. Jest to świetny sposób na spalanie kalorii i uzyskanie formy, nawet w zimnym klimacie, gdzie aktywność na świeżym powietrzu jest ograniczona. Dodatkowo, jest to świetny sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi i bycie aktywnym.

Snowboard jest również świetnym sposobem na poznanie nowych ludzi. W zimnym klimacie, gdzie ludzie mogą w przeciwnym razie pozostać w domach, możesz znaleźć się w społeczności ludzi, którzy są na zewnątrz i cieszyć się zimową pogodą.

Jak wybrać deskę snowboardową

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać przy wyborze deski snowboardowej jest to, że musisz dopasować swój poziom umiejętności do rodzaju deski, która jest dla ciebie najlepsza. Snowboardziści są zazwyczaj podzieleni na trzy kategorie - freestyle, all mountain i freeride.

 • Freestyle riders - Ten styl jazdy skupia się na trikach, railach i skokach i zazwyczaj występuje w kontrolowanych miejscach, takich jak half-pipes, rails parks itp. Jeśli to brzmi jak ty, będziesz chciał wybrać deskę, która ma dużo popu (zdolność do wystrzelenia cię w powietrze) i trwałe materiały, takie jak rdzeń z miękkiego drewna, który może wytrzymać regularne tupanie o ziemię. Rdzeń z miękkiego drewna sprawia, że deska jest lekka i łatwiej się nią kręci.
 • All mountain riders - Ten styl jazdy skupia się na różnych terenach i warunkach. Ta kategoria riderów zazwyczaj preferuje deski, które są bardziej miękkie i mogą być dostosowane do potrzeb różnych warunków.
 • Freeride - Ten styl jazdy skupia się na carvingu i prędkości. Ci zawodnicy preferują sztywniejsze, twardsze deski, które są generalnie łatwiejsze do kontrolowania przy dużych prędkościach. Miękkie deski mogą się zbytnio odbijać przy dużych prędkościach.

Różne części deski snowboardowej

 • Podstawa - Znana również jako "dolna strona" deski, podstawa jest częścią deski, która ma kontakt ze śniegiem. Materiał użyty do wykonania bazy zmienia się w zależności od deski. Zależy to od stylu jazdy i preferencji użytkownika. Na przykład, miękkie podstawy są lepsze dla początkujących, ponieważ ułatwiają kontrolę nad deską. Twarde podstawy są dla bardziej zaawansowanych riderów, którzy lubią szybką jazdę lub carve.
 • Rdzeń - Rdzeń jest centralną częścią deski. Może być wykonany z kilku materiałów, takich jak drewno lub bambus, PU lub włókno szklane. Rdzeń wpływa na sztywność deski. Im sztywniejsza deska, tym łatwiej jest ją kontrolować przy dużych prędkościach. Jednak sztywniejsze deski są również mniej wybaczające i nie są tak dobre dla początkujących.
 • Sidewalls - Znajdują się na bokach deski i zapewniają sztywność. Rodzaj materiału, z którego wykonane są sidewall'e zależy od wagi ridera. Ciężsi riderzy zazwyczaj preferują sztywniejsze sidewalle, aby deska była sztywniejsza i lżejsza.
 • Top-side - Górna część deski to ta, na której się stoi. Może być wykonany z różnych materiałów, takich jak drewno, bambus, PU, włókno szklane, a nawet włókno węglowe. Materiał z którego wykonany jest top-side wpływa na wagę i wytrzymałość deski.

Kupując nową deskę, ważne jest, aby znaleźć taką, która pasuje do twojej wagi i rozmiaru. Aby to zrobić, użyj pomiarów długości i szerokości deski, aby pomóc Ci znaleźć deskę, która będzie dla Ciebie najwygodniejsza.

Długość - długość deski snowboardowej mierzy się od czubka nosa do końca taila. Ogólnie rzecz biorąc, długość deski powinna być o około 2 cale mniejsza niż rozmiar twojego buta. Jeśli więc nosisz rozmiar buta 10, powinieneś kupić deskę o długości około 8 stóp.

Szerokość - Deski snowboardowe są dostępne w wielu różnych szerokościach, aby dostosować się do różnych rozmiarów stóp. Aby znaleźć najlepszą dla siebie szerokość deski, stań w rozkroku i umieść jeden kciuk na górnej krawędzi buta, a drugi na dolnej. Następnie wybierz deskę snowboardową, która znajduje się pomiędzy tymi dwoma miejscami na kciuki, ponieważ będzie to najwygodniejsze dopasowanie.

Najważniejsze typy deski

 • Typ deski - Wiedza o tym, jaki typ deski jest dla ciebie najlepszy, to pierwszy krok w wyborze deski, która będzie dla ciebie odpowiednia. Trzy typy desek podane powyżej są najczęściej spotykane wśród riderów.
 • Flex - Flex to zdolność deski do zginania i łatwego dociskania. Jest to jeden z najważniejszych czynników do rozważenia przy zakupie pierwszej deski. Początkujący powinni szukać deski z miękkim flexem, ponieważ łatwiej będzie ją docisnąć i kontrolować.
 • Waga - Waga deski jest również ważna dla początkujących. Spróbuj znaleźć deskę, która jest wystarczająco lekka, abyś mógł ją łatwo przenosić.
 • Materiały - Materiały użyte do budowy deski są ważne dla trwałości, łatwości kontroli i odczucia z jazdy.