Porady jak zostać lepszym skoczkiem narciarskimSkoki narciarskie to jeden z najbardziej emocjonujących i spektakularnych sportów zimowych. Zawodnicy zjeżdżają ze skoczni, wystrzeliwując się w powietrze z drewnianej lub metalowej platformy, a ich celem jest dotarcie jak najdalej bez przewrócenia jakichkolwiek znaczników lub uderzenia w drzewa. Jazda w pozycji odwróconej - głową zamiast nogami - czyni ten sport szczególnie wymagającym dla zawodników. Aby zwiększyć swoje szanse na zostanie lepszym skoczkiem narciarskim, warto przeczytać te wskazówki od Purple Hills Ski & Snowboard Academy.

Podstawy skoków narciarskich

Zawodnicy starają się zmaksymalizować odległość pokonywaną od miejsca startu do miejsca lądowania na końcu trasy. Skoczkowie narciarscy zazwyczaj startują z wyspecjalizowanej skoczni, gdzie startują biegiem, a następnie lecą około 40 metrów przed lądowaniem. Podczas gdy pokonana odległość jest kluczowa, zawodnicy muszą się upewnić, że nie przewrócą żadnych markerów lub nie uderzą w drzewa lub inne przeszkody na końcu trasy. Różnica pomiędzy górnym i dolnym wynikiem to margines błędu zawodnika; większy margines oznacza większą szansę na uzyskanie lepszego wyniku. Śledzenie dystansu i marginesu błędu, przy jednoczesnym obserwowaniu konkurentów, przypomina trochę równanie matematyczne.

Wskazówki, jak zostać lepszym skoczkiem narciarskim, są następujące:

-Utrzymuj dobrą postawę i utrzymuj ciało w pozycji pionowej podczas skakania

-Trzymaj ręce wyciągnięte przed sobą. Pomoże to utrzymać równowagę i stabilność w powietrzu.

- Trzymaj narty rozstawione i staraj się lądować na podeszwach stóp, a nie na piętach. Pomoże to uniknąć obrażeń.

- Unikaj skakania, gdy na zewnątrz jest zbyt zimno, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że upadniesz lub skręcisz kostkę.

Rozgrzej się i wzmocnij swoje nogi

Aby jak najlepiej wykorzystać narty i technikę skoku, musisz zacząć od rozgrzania i wzmocnienia nóg. Ćwiczenia takie jak przysiady, rozciąganie quadów i wypady to świetne sposoby na zbudowanie mięśni nóg, które są kluczowe dla stabilizacji kolan i kostek podczas skoków. Oprócz nóg, musisz również rozgrzać swój rdzeń i ramiona, które pomagają obracać biodra i górną część ciała do skoków. Ćwiczenia takie jak deski, crunches i ćwiczenia mankietów rotatorów wzmocnią twój rdzeń, co jest ważne dla utrzymania równowagi i zapobiegania urazom podczas skoków. Twoje ramiona również pomagają ci obracać biodra i górną część ciała podczas skoków, więc wzmocnienie ich pomoże również poprawić technikę skoków.

Zawodnicy mogą używać stopera lub timera, aby zmierzyć czas, jaki zajmują, aby dotrzeć do miejsca lądowania. Używają również systemu pomiarowego, aby śledzić przebytą odległość. System pomiarowy to prosty system dodawania 10-centymetrowej (4 cale) linki do długości deski startowej za każdym razem, gdy zawodnicy skaczą. Na przykład, jeśli zawodnik skacze z deski o długości 90 centymetrów (36 cali) i ląduje na desce o długości 130 centymetrów (51 cali), to przebył 40 centymetrów. Ale jeśli skacze z deski 90-centymetrowej i ląduje na desce 110-centymetrowej, to przejechał 10 centymetrów. Zawodnicy często zapisują te pomiary, przeliczając je na stopy lub cale, aby móc łatwo obliczyć przebyte odległości i marginesy błędu.

Technika skoku

Aby uzyskać dobry dystans, musisz użyć górnej i dolnej części ciała, aby stworzyć pęd do góry i do tyłu. Chcesz obrócić biodra i górną część ciała do tyłu, jednocześnie używając kolan i kostek, aby popchnąć narty do tyłu. Możesz to zrobić z górną częścią ciała zgiętą w talii, nogami prostymi i zgiętymi kolanami lub z górną częścią ciała prostą, nogami zgiętymi i biodrami obróconymi do tyłu.

Rotacje i prędkość

W przeciwieństwie do wielu innych sportów zimowych, w skokach narciarskich chodzi o szybkość. Chcesz skakać z jak największą liczbą rotacji, przez dłuższy czas, dzięki czemu możesz przemieszczać się dalej w powietrzu. Aby to osiągnąć, musisz mieć dobrą technikę skoku, silne mięśnie nóg i rdzenia, dzięki czemu możesz wypchnąć narty do tyłu i utrzymać górną część ciała w odpowiedniej rotacji przez dłuższy czas. Potrzebujesz również odrobiny szczęścia, ponieważ nie możesz kontrolować wiatru, temperatury i innych warunków w czasie skoku. Lekki wiatr może zwiększyć Twoją prędkość, silny wiatr może Cię spowolnić, a niskie temperatury mogą sprawić, że narty będą cięższe.

Skoki narciarskie to przede wszystkim odległość, szybkość, technika i praktyka. Aby uzyskać lepszą odległość, musisz użyć całego ciała, aby stworzyć rotację i popchnąć narty do tyłu. Musisz również mieć szczęście z pogodą, ponieważ silne wiatry mogą cię spowolnić i sprawić, że narty będą cięższe. Chociaż nie jest to łatwy sport, jest to również naprawdę zabawne i satysfakcjonujące, jeśli włożysz w to ciężką pracę.

Zanim zaczniesz skakać, spędź trochę czasu na skoczni i naucz się, jak prawidłowo zakładać narty. Kiedy już to opanujesz, czas zacząć ćwiczyć technikę skoku na większych skoczniach. Śledź swoje odległości i pracuj nad techniką, aby stać się lepszym skoczkiem.