Jakich gogli potrzebujesz? Przewodnik po sprzęcie narciarskimJeśli zagłębiasz się w świat gogli narciarskich i snowboardowych, to prawdopodobnie dlatego, że zainspirowały Cię gwiazdy sportów akcji, takie jak Vincent Vanas czy Travis Rice, aby spróbować swoich sił w tej ekscytującej zimowej aktywności. Ale zanim zaczniesz badać różne modele gogli i style dostępne na rynku, warto mieć podstawowe pojęcie o rodzajach gogli dostępnych na narty i snowboard. W zależności od tego, jak często planujesz jeździć na stoku, a także ile pieniędzy chcesz wydać na swój nowy sprzęt, istnieje kilka różnych rodzajów gogli narciarskich i snowboardowych, które pełnią różne funkcje. Wybór odpowiedniej pary dla swoich potrzeb może pomóc zwiększyć widoczność, utrzymać śnieg przed dostaniem się do oczu, chronić przed promieniami UV ze światła słonecznego, a nawet pomóc poprawić widoczność w warunkach słabego oświetlenia.

Jaka jest różnica między goglami narciarskimi a goglami snowboardowymi?

Jest to ważne rozróżnienie, kiedy kupujesz gogle. Gogle narciarskie są zazwyczaj większe, bardziej krzykliwe i mają szerszą ramkę, aby pomieścić kask narciarski. Z drugiej strony, gogle snowboardowe są zaprojektowane tak, aby lepiej przylegały do konturów twarzy, a ich węższa ramka pasuje pod kask snowboardowy. Gogle narciarskie zazwyczaj posiadają większe soczewki dla zwiększenia widoczności w śnieżnych, jasnych warunkach, podczas gdy gogle snowboardowe częściej posiadają mniejsze soczewki dla lepszej przejrzystości w warunkach słabego oświetlenia.

Gogle narciarskie

Gogle narciarskie są większe, cięższe i bardziej izolowane niż gogle snowboardowe. Gogle narciarskie są zaprojektowane tak, aby zapewnić maksymalną ochronę przed warunkami słabej widoczności, takimi jak zamieć. Gogle te mają zazwyczaj większe soczewki niż gogle snowboardowe, przez co gorzej sprawdzają się w warunkach słabego oświetlenia. Gogle narciarskie są również cięższe, nieporęczne i droższe niż gogle snowboardowe.

Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie prawdopodobnie wystąpią duże opady śniegu i słaba widoczność, gogle narciarskie mogą być właściwym wyborem. Zapewniają one większe pokrycie i ochronę niż gogle snowboardowe, dzięki czemu lepiej sprawdzają się w warunkach, w których nie widać ręki przed twarzą.

Gogle snowboardowe

Gogle snowboardowe są zazwyczaj lżejsze, mniej nieporęczne i bardziej odpowiednie dla cieplejszych klimatów, gdzie istnieje mniejsze prawdopodobieństwo doświadczenia oślepiających burz śnieżnych. Gogle snowboardowe mają zazwyczaj węższe oprawki niż gogle narciarskie, co czyni je lepszym wyborem do stosowania z niektórymi rodzajami kasków.

Jeśli planujesz używać kasku półskorupowego, rozważ gogle snowboardowe, ponieważ są one zaprojektowane tak, aby lepiej przylegały do konturów twarzy. Z kolei gogle narciarskie są zaprojektowane tak, aby luźniej pasowały na kask narciarski.

Gogle snowboardowe są również lżejsze i bardziej odpowiednie do warunków słabej widoczności, a także do stosowania w cieplejszym klimacie. Gogle snowboardowe mają zazwyczaj mniejsze soczewki niż gogle narciarskie, dzięki czemu lepiej sprawdzają się w warunkach słabego oświetlenia.

Półmaski Goggle

Gogle narciarskie półmaski są przeznaczone do noszenia na gogle narciarskie lub snowboardowe. Zapewniają one ochronę przed zimnem i wiatrem, jednocześnie osłaniając oczy przed zanieczyszczeniami. Gogle półmaski mogą być używane w każdym klimacie, jednocześnie zapewniając dodatkową ochronę przed żywiołami.

Gogle te są zaprojektowane tak, aby pasowały na gogle narciarskie, a nie pod nie. Zakrywają one twarz od nosa do brody, zapewniając większą ochronę niż zwykłe gogle narciarskie. Gogle półmaski są zazwyczaj wyposażone w zdejmowany daszek, który można odwrócić w dół, aby osłonić oczy przed światłem słonecznym lub spadającym śniegiem.

Google ze słuchawkami

Głośniki snowboardowe to słuchawki, które są wbudowane w twoje gogle narciarskie lub snowboardowe. Pozwalają one na słuchanie muzyki podczas jazdy na snowboardzie lub nartach, bez konieczności noszenia nieporęcznych słuchawek. Są one również przydatne do komunikowania się z przyjaciółmi podczas pobytu na stoku, bez konieczności zdejmowania gogli.

Głośniki snowboardowe są podłączane do systemu audio w goglach i umieszczane w pobliżu uszu. Głośność można regulować za pomocą pokrętła lub przełącznika na goglach. Wiele gogli snowboardowych jest wyposażonych w technologię Bluetooth, która pozwala na połączenie z telefonem i odtwarzanie muzyki przez gogle.

Google z wizjerem

Gogle narciarskie Dark Visor posiadają chowany, przyciemniany wizjer, który osłania oczy przed jasnym światłem słonecznym i padającym śniegiem. Gogle te są przeznaczone do noszenia w każdych warunkach pogodowych, ponieważ chronią przed śniegiem i promieniami UV ze słońca.

Są one podobne do gogli snowboardowych, ale posiadają wizjer dla dodatkowej ochrony i elastyczności. Gogle narciarskie z ciemnym wizjerem są przeznaczone do użytku w warunkach słabego oświetlenia, ponieważ wizjer można schować lub odwrócić w dół.

Gogle te są przeznaczone do noszenia na gogle narciarskie i zazwyczaj mają szerszą oprawę niż gogle snowboardowe. Zapewnia to większą ochronę przed żywiołami i zapobiega dostawaniu się spadającego śniegu do oczu.