Jak przygotować się do dnia na nartachSpadł śnieg, wyciągi są otwarte i nadszedł czas, aby uderzyć na stoki! Niezależnie od tego, czy jest to Twój pierwszy raz na nartach, czy jesteś doświadczonym profesjonalistą, zawsze jest coś, czego można się nauczyć, gdy trafisz na pola narciarskie. Aby pomóc Ci przygotować się do dnia na śniegu, wymieniliśmy kilka przydatnych wskazówek i trików. Mimo, że nie może być dużo zimniej niż -5 stopni Celsjusza z porywistym wiatrem i lodowatym chłodem w powietrzu, nie ma lepszego sposobu na spędzenie słonecznego zimowego popołudnia niż w Whistler Blackcomb - ośrodku narciarskim, który oferuje jedne z najlepszych nart w Ameryce Północnej. Co więc trzeba zabrać ze sobą, jeśli chce się wyruszyć na stok? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się wszystkiego, co musisz wiedzieć, zanim wyruszysz na wzgórza tej zimy.

Warstwa jest kluczem

Kiedy jesteś na nartach, będziesz robił dużo ruchu. Oznacza to, że będziesz wytwarzać dużo ciepła. Aby zachować ciepło, ważne jest odpowiednie ułożenie warstw odzieży, tak abyś mógł zrzucić warstwy, gdy jest ci za gorąco, i założyć je z powrotem, gdy zaczniesz się ochładzać. Dla rdzenia, dobra warstwa podstawowa jest koniecznością. Może to być materiał termiczny lub tkanina techniczna, która odprowadza wilgoć od ciała i utrzymuje je w suchości.

W przypadku górnej części ciała, polar lub gruby sweter ochroni Cię przed niskimi temperaturami i zapewni barierę między skórą a pogodą. Warto również zabrać ze sobą wodoodporną lub odporną na wodę warstwę zewnętrzną, na wypadek gdyby zaczął padać śnieg. Jeśli chodzi o nogi, para lekkich spodni lub legginsów ochroni Twoje dolne partie ciała przed zimnem i zapewni izolację. Możesz je połączyć z ciepłymi skarpetami i parą solidnych butów zimowych, aby utrzymać stopy w cieple i chronić je przed śniegiem.

Ubieraj się warstwowo

Jedną z najważniejszych rad, jeśli chodzi o ubieranie się na narty, jest ubieranie się warstwami. Choć może to brzmieć jak oczywistość, wiele osób zapomina o odpowiednim ułożeniu warstw odzieży. Powodem, dla którego powinieneś ubierać się warstwowo, jest utrzymanie ciepła i komfortu, ale nie za gorąco. Jeśli jest ci za gorąco i zaczynasz się pocić, nie będziesz w stanie utrzymać ciepła.

W zależności od pory roku, temperatury i prognozy, będziesz chciał odpowiednio przygotować swoją odzież. Kiedy jesteś w ośrodku narciarskim, zawsze możesz dodać lub usunąć warstwy w razie potrzeby.

Jeśli odwiedzasz pola narciarskie w środku zimy, będziesz chciał założyć warstwy. Oto podstawy, których potrzebujesz, aby utrzymać ciepło: Warstwa podstawowa (taka jak koszulka termiczna lub legginsy), warstwa środkowa (polar), przeciwdeszczowa lub wiatroszczelna warstwa zewnętrzna, czapka, rękawiczki i dodatkowa para skarpet.

W zależności od tego, jak bardzo jest zimno, możesz dodać dodatkową parę skarpet do swojego sprzętu narciarskiego. W bardzo niskich temperaturach warto rozważyć założenie drugiej pary spodni jako warstwy podstawowej.

Wygodne obuwie

Jazda na nartach to aktywność fizyczna i ważne jest, aby nosić wygodne obuwie podczas jazdy na nartach. Rodzaj obuwia, które wybierzesz do noszenia podczas jazdy na nartach, zależy od twojego poziomu umiejętności i rodzaju nart, na których jeździsz. Kiedy dopiero zaczynasz, będziesz chciał nosić coś, w czym łatwo się poruszać, np. buty all-mountain lub snowboardowe. Mają one mniejsze wsparcie kostek, co jest pomocne, gdy jeszcze się uczysz. Kiedy będziesz gotowy, by przejść do bardziej zaawansowanej jazdy na nartach i będziesz jeździł na nartach alpejskich lub telemarkowych, będziesz chciał nosić parę butów narciarskich.

Chroń swoje uszy i ręce

Jednym z najczęstszych urazów, jakich można się nabawić podczas jazdy na nartach, jest uraz ucha lub płatka ucha. Urazy uszu są najczęstszym urazem wśród narciarzy, prawie połowa badanych zgłosiła uraz ucha. Jest to często spowodowane nagłymi niskimi temperaturami, podczas których skóra kurczy się i odciąga od ciała. Można temu zapobiec nosząc czapkę i szalik oraz używając nauszników, aby chronić uszy przed zimnem. Jeśli podczas jazdy na nartach dojdzie do urazu ucha, można go opatrzyć ciepłą wodą i zapobiec zakażeniu.

Innym częstym urazem, którego można doznać podczas jazdy na nartach, jest uraz ręki. Możesz używać rękawic, aby chronić swoje dłonie, ale możesz również podjąć środki ostrożności przed wyjazdem na narty, aby uniknąć obrażeń w pierwszej kolejności. Kiedy jesteś na stoku, ważne jest, aby trzymać ręce w rękawicach, aby nie uległy odmrożeniu lub zamarzły. Jeśli musisz wyjąć ręce z rękawic, możesz użyć ogrzewaczy do rąk, aby je ogrzać.

Nie zapomnij o kremie przeciwsłonecznym

Możesz myśleć, że nie potrzebujesz kremu przeciwsłonecznego podczas jazdy na nartach, ale w rzeczywistości tak jest. Chociaż śnieg odbija część promieni UV ze słońca, nadal jesteś narażony na ryzyko poparzenia słonecznego z powodu ciepła wytwarzanego przez twoje ciało. Ciepło to może zwiększyć ryzyko poparzeń słonecznych na twarzy, uszach, szyi i rękach, więc upewnij się, że te obszary są chronione.

Podczas jazdy na nartach ważne jest, aby nosić krem z filtrem przeciwsłonecznym o wysokim SPF (co najmniej 30) i wysokim poziomie ochrony przed promieniowaniem UV. Upewnij się, że nakładasz krem przeciwsłoneczny na twarz i uszy, a także na ręce.

Przynieś przekąskę

Kiedy jeździsz na nartach, spalasz dużo kalorii i możesz być głodny. Ważne jest, aby mieć pod ręką przekąskę, abyś nie był zbyt głodny i nie podejmował złych decyzji, jeśli chodzi o jedzenie. Lepiej jest mieć małą przekąskę, którą jesz zanim zgłodniejesz, niż przesadzić z jedzeniem śmieci lub napojów, gdy już zgłodniejesz. Pomoże to zapobiec nadmiernemu jedzeniu i zapewni, że pozostaniesz nawodniony i zasilony.

Najlepiej zjeść przekąskę zawierającą białko i węglowodany. Dobre opcje to orzechy, suszone owoce i batoniki granola. Unikaj zbyt wielu słodkich pokarmów i upewnij się, że pijesz dużo wody.

Sprawdź warunki na szlaku

Zanim wyruszysz na stok, zawsze powinieneś sprawdzić warunki na trasie. Możesz to zrobić kierując się raportem narciarskim i czytając o warunkach panujących na trasach w danym dniu. Jeśli raport jest czerwony, to nie powinieneś iść na narty, ponieważ trasy są zbyt niebezpieczne. Jeśli raport jest pomarańczowy, to trasy mogą być oblodzone lub trudne do pokonania i należy zachować ostrożność. Żółty raport oznacza, że trasy są w dobrym stanie i będą odpowiednie dla większości narciarzy.

Zanim wyruszysz na szlaki, zawsze powinieneś założyć kask. Może ci się wydawać, że noszenie kasku jest oczywiste, ale w niektórych miejscach jazda na nartach bez kasku jest niezgodna z prawem. Upewnij się, że zawsze przestrzegasz zasad i przepisów dotyczących jazdy na nartach w danym miejscu.

Jazda na nartach to fajna zimowa aktywność, którą możesz cieszyć się z przyjaciółmi i rodziną. Zanim wyruszysz na stok, ważne jest, aby przygotować się do warunków pogodowych i nosić odpowiedni sprzęt narciarski.

Podczas jazdy na nartach ważne jest odpowiednie ułożenie warstw odzieży, aby było Ci ciepło i wygodnie. Upewnij się, że masz wygodne obuwie i chroń uszy, ręce i oczy przed żywiołami. Podczas jazdy na nartach ważne jest również, aby mieć pod ręką przekąskę na wypadek, gdybyś zgłodniał.