Jak wybrać najlepsze buty narciarskie, rozmieszczenie butów i wiele więcej!Buty narciarskie to prawdopodobnie jedna z najbardziej onieśmielających części sprzętu narciarskiego do zakupu i użytkowania. Trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników: rodzaj terenu, po którym będziesz jeździć, ile ważysz, kształt stopy, rozmiar i szerokość stopy itp. A przy tak wielu różnych dostępnych opcjach (aluminium vs włókno węglowe; sznurowane vs z paskiem; hybrydowe vs techniczne) wszystko to może wydawać się przytłaczające. Na szczęście mamy cię pod opieką! Poniższy artykuł zawiera szczegółowe informacje na temat każdego aspektu zakupu butów narciarskich. Dowiesz się o różnych typach i stylach butów narciarskich; jak mierzyć, aby uzyskać odpowiednie dopasowanie; jakie standardy rozmiarów są ważne, aby wiedzieć o; niektóre najlepsze praktyki do przymierzania ich po raz pierwszy; a nawet linki do niektórych pomocnych zasobów internetowych, które wezmą zgadywanie z zakupów butów narciarskich online lub z drugiej ręki.

Jaka jest różnica między butami alpejskimi a butami snowboardowymi?

Buty do nart alpejskich są zaprojektowane do użytku z nartami alpejskimi i są zwykle wykonane ze sztywniejszego, syntetycznego materiału. Buty do nart alpejskich są przeznaczone do rygorystycznego ruchu poprzecznego i zjazdów związanych z narciarstwem alpejskim. Buty te są przeznaczone do jazdy na nartach z wiązaniem zjazdowym lub alpejskim.

Buty snowboardowe są przeznaczone do użytku z deskami snowboardowymi i są zwykle wykonane z bardziej miękkiego, elastycznego materiału. Dzięki temu łatwiej się w nich chodzi i są wygodniejsze przy pokonywaniu dłuższych dystansów. Buty snowboardowe są przeznaczone do użytku ze snowboardem i są zwykle zbudowane z bardziej miękkiej cholewki, aby umożliwić łatwiejsze chodzenie między trikami. Buty snowboardowe są przeznaczone do pracy z wiązaniami snowboardowymi.

Jak zmierzyć stopy do butów narciarskich

Pierwszym krokiem do zakupu nowych butów narciarskich jest dokładne zmierzenie stopy. Jeśli but jest za duży, nie będzie pasował prawidłowo i będzie bardzo niewygodny w noszeniu. Jeśli but jest za mały, ryzykujesz pojawienie się pęcherzy i gorących miejsc. W najgorszym przypadku może dojść do zerwania ścięgna lub pęknięcia naczynia krwionośnego w stopie.

Najlepszym sposobem na uniknięcie tych problemów jest upewnienie się, że znajdziesz odpowiedni rozmiar buta narciarskiego dla swojej stopy. Aby zmierzyć stopę do butów narciarskich, będziesz potrzebował kartki papieru, ołówka i linijki. Połóż papier na płaskiej powierzchni i umieść stopę na papierze z piętą przy krawędzi papieru. Upewnij się, że papier jest wystarczająco długi, abyś mógł zaznaczyć całą długość swojej stopy. Weź ołówek i umieść go z tyłu pięty. Zaznacz miejsce, w którym ołówek dotyka papieru. Następnie weź linijkę i przyłóż ją do znaku na papierze, w którym umieściłeś ołówek. Przyłóż linijkę do pięty stopy i zmierz odległość od tyłu pięty do krawędzi papieru.

Dopasowanie buta jest ważne dla komfortu, ciepła i wydajności. Podczas przymierzania butów narciarskich upewnij się, że nie są one zbyt luźne lub zbyt ciasne. But powinien ściśle przylegać do stopy i nie powinno być w nim zbyt dużo miejsca. Jeśli but jest zbyt luźny, pięta będzie się unosić z tyłu buta podczas chodzenia. Może to powodować dyskomfort, zmęczenie i słabą kontrolę. Jeśli but jest zbyt ciasny, nie będziesz mógł chodzić wygodnie i możesz odczuwać ból w stopie. Jeśli but jest zbyt ciasny w obszarze palców, palce będą ściśnięte, co spowoduje drętwienie i ból. Dopasowanie buta zależy od szerokości stopy, długości stopy i kształtu stopy. Szerokość stopy określa się na podstawie szerokości przedniej części stopy (w miejscu, gdzie znajdują się palce). Długość stopy jest określana przez rozmiar stopy. Kształt stopy zależy od kształtu pięty.

Kiedy przymierzasz buty narciarskie, musisz chodzić, zginać kolana i siadać w różnych modelach, które przymierzasz. To pomoże ci określić prawidłowe dopasowanie dla ciebie. Narciarze z wąską stopą powinni przymierzyć węższe buty. Narciarze z szeroką stopą powinni przymierzyć szersze buty. But narciarski powinien być dopasowany, ale nie za ciasny. Dopasowanie zapobiega przesuwaniu się stopy, ale nie powinno być bolesne. Zbyt ciasny but ograniczy przepływ krwi i może spowodować, że stopa spuchnie i stanie się niewygodna. Kiedy chodzisz w bucie narciarskim, powinieneś być w stanie zgiąć palce. Powinieneś być w stanie łatwo zgiąć kolana bez uczucia, że but jest zbyt ciasny. But powinien być dopasowany do stopy jak rękawiczka. Kiedy siadasz w bucie narciarskim, nie powinno być żadnego ucisku na czubek stopy ani na kostkę.

Buty sznurowane a bez pasków

Sznurowane buty narciarskie są klasycznym stylem butów, podczas gdy buty bez pasków lub klamer zyskały popularność w ostatnich latach. Sznurowane buty mają kilka zalet, w tym lepsze dopasowanie, lepsze ciepło i możliwość dostosowania buta do różnych warunków, takich jak miękki lub twardy śnieg. Buty Lace up są łatwiejsze do chodzenia, ponieważ można poluzować sznurówki dla wygody, a następnie dokręcić je do wydajności. Klamry bez paska są wygodniejsze do dopasowania buta, ponieważ nie musisz się martwić o prawidłowe dopasowanie sznurówek.

Buty hybrydowe: The Best of Both Worlds

Hybrydowe buty narciarskie są zaprojektowane tak, by były najlepsze z obu światów - otrzymujesz komfort i możliwość dostosowania buta sznurowanego i wygodę buta bez paska. Hybrydowe buty narciarskie mają odpinany język, który może być używany ze sznurówkami lub butami. Pozwala to na dostosowanie buta do różnych warunków, a następnie użycie klamry do szybkiego i łatwego zakładania i zdejmowania. Rodzaj materiału użytego do wykonania buta i styl buta również odgrywają znaczącą rolę w ogólnej wydajności buta.

Nowe buty narciarskie vs. używane buty narciarskie

Nowe buty narciarskie są zawsze lepsze niż używane. Możesz dostać używaną parę butów za mniej niż 100$, ale nie możesz dostać nowej pary butów za tę kwotę. Buty narciarskie są drogie i zawsze należy kupić nową parę butów. Nowe buty narciarskie będą pochodzić z gwarancją, która obejmuje wszelkie wady buta lub wykonania. Używane buty narciarskie nie będą miały gwarancji i nie wiadomo, ilu narciarzy je nosiło lub jak dobrze były utrzymywane. Nowe buty narciarskie pasują lepiej i będą wygodniejsze niż używane. Nowe buty narciarskie będą trwalsze niż używane. Nowe buty narciarskie zapewnią lepszą wydajność niż używane buty narciarskie. Nowe buty narciarskie są bezpieczniejsze niż używane.

Zawsze kupuj nowe buty narciarskie! Nie muszą być one skandalicznie drogie. Jest wiele modeli, które są w rozsądnej cenie. Używane buty mogą być zagrożeniem dla zdrowia stóp. Nie wiesz w jakim są stanie i ile osób je nosiło. Kupując buty narciarskie, upewnij się, że w nich chodzisz. Upewnij się, że nie są zbyt ciasne lub zbyt luźne. Upewnij się, że pasują do szerokości i długości Twojej stopy. Upewnij się, że przymierzasz kilka różnych modeli i stylów, aby znaleźć but, który jest dla Ciebie najlepszy. Buty narciarskie to zdecydowanie najbardziej onieśmielająca część sprzętu narciarskiego, ale kiedy już znajdziesz typ i styl, który będzie dla Ciebie odpowiedni, nie ma odwrotu!