7 wskazówek dotyczących zimowej wyprawy na nartyNiewiele jest doświadczeń, które mogą się równać z emocjami związanymi z jazdą na nartach. Czy to w środku epickiej burzy śnieżnej, czy w ciepłych warunkach letnich, wyruszenie na stok jest obowiązkowym zajęciem dla każdego zapalonego miłośnika sportów zimowych. Co więcej, dzięki różnorodności ośrodków narciarskich na całym świecie - w tym w Ameryce Północnej - można doświadczyć tej porywającej rozrywki niemal przez cały rok. Jest jednak jedno poważne wyzwanie, które stoi przed każdym, kto planuje wyruszyć na stok tej zimy: jak przygotować swój samochód do jazdy w niskich temperaturach? W końcu wiele samochodów o wysokich osiągach jest budowanych z myślą o letnich drogach. Ostatnią rzeczą, jakiej pragniesz, jest wjechanie swoim cennym samochodem do rowu z powodu przegrzania silnika po 10-minutowej wspinaczce pod górę na asfalcie o temperaturze poniżej zera.

Sprawdź instrukcję obsługi swojego samochodu

Zanim zaczniesz myśleć o zakupie kompletu opon śniegowych do swojego samochodu, powinieneś najpierw zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu, aby sprawdzić, czy Twój pojazd w ogóle nadaje się do jazdy zimą. Jeśli Twój samochód to model o wysokich osiągach lub samochód sportowy zbudowany z myślą o małych prędkościach i jeździe "stop and go", to nie zaleca się go zabierać na lód i śnieg. Wynika to z faktu, że samochody te są wyposażone w opony letnie lub całoroczne, które nie są przystosowane do jazdy w ekstremalnych temperaturach, co skutkuje zmniejszeniem trakcji i zdolności hamowania.

W takich przypadkach warto rozważyć zmianę samochodu na przystosowany do jazdy w zimie lub przynajmniej zamontowanie opon zimowych w swoim obecnym samochodzie. Są one specjalnie zaprojektowane, aby wytrzymać ujemne temperatury, a mieszanka gumowa pozostaje elastyczna na mrozie, co zapobiega przymarzaniu opon do nawierzchni.

Dodaj ciężar do kół

Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że większość mocy generowanej przez samochód jest wykorzystywana do obracania kół. W rzeczywistości, waga wirującej opony może być czasami ponad pięć razy większa niż waga samego samochodu! Jeśli kiedykolwiek widziałeś samochód lub ciężarówkę z obciążnikami na kołach, to wiesz już, że dodanie ciężaru do kół może poprawić trakcję i zmniejszyć ryzyko wypadnięcia na lodzie i śniegu. Nie musisz jednak kupować zestawu ciężkich kół - które mogą uszkodzić opony i felgi - aby to zadziałało. Zamiast tego możesz użyć worka z piaskiem, aby dodać ciężar do kół. Chociaż można kupić worki z piaskiem przeznaczone do tego celu, tańszą opcją jest użycie worka z piaskiem wykonanego z plastikowej torby. Wystarczy wypełnić worek piaskiem i związać go, a następnie umieścić go na ziemi za kołem, które chcesz zważyć w dół.

Zamontuj opony zimowe

Chociaż dodanie wagi może poprawić trakcję samochodu na lodzie, nie rozwiązuje problemu słabego hamowania. Jest to szczególnie problematyczne, jeśli jeździsz po zamarzniętym jeziorze, ponieważ nie możesz po prostu dodać więcej masy do kół, aby poprawić hamowanie. Jednak założenie kompletu opon zimowych może pomóc w poprawieniu zdolności hamowania samochodu, zwłaszcza na zamarzniętych jeziorach i zaśnieżonych drogach.

Choć może się to wydawać niepotrzebnym wydatkiem, opony zimowe mogą faktycznie zmniejszyć ryzyko wypadku. Dzieje się tak dlatego, że mają one bardziej miękką mieszankę gumy niż standardowe opony całoroczne, dzięki czemu lepiej trzymają się drogi na mokrej i ośnieżonej nawierzchni, nie powodując hydroplaningu. Należy również pamiętać o sprawdzaniu ciśnienia w oponach co dwa tygodnie o tej porze roku. Dzieje się tak dlatego, że rosnące niskie temperatury mogą powodować kurczenie się gumy w oponach. Może to spowodować obniżenie ciśnienia w oponach, co może zmniejszyć zdolność prowadzenia samochodu.

Dodaj stabilizator paliwa

Jeśli podróżujesz do ośrodka narciarskiego, który jest oddalony o kilka godzin, możesz rozważyć dodanie stabilizatora paliwa do swojego zbiornika. Ten dodatek może pomóc zmniejszyć tworzenie się gumy i lakieru w zbiorniku paliwa, zwłaszcza jeśli jeździsz po zimnych obszarach. Jeśli zbiornik zamarznie, mogą wystąpić problemy z systemem wtrysku paliwa, więc najlepiej jest grać bezpiecznie. Chociaż istnieje wiele stabilizatorów paliwa na rynku, zaleca się stosowanie takiego, który zawiera inhibitor korozji. Ten dodatek pomaga chronić zbiornik paliwa przed korozją, co jest szczególnie przydatne, jeśli jeździsz w trudnych warunkach zimowych. To może pomóc zapobiec zamarzaniu zbiornika, zmniejszając ryzyko uszkodzenia układu paliwowego i silnika.

Włącz klimatyzację i ogrzewanie

Powinieneś również włączyć klimatyzację w swoim samochodzie przed wyruszeniem w góry; zapobiegnie to gromadzeniu się lodu i śniegu wewnątrz samochodu. Jeśli to możliwe, powinieneś również użyć nagrzewnicy samochodowej, aby zapobiec gromadzeniu się kondensacji. W tym celu wystarczy ustawić temperaturę na najniższym możliwym poziomie, a następnie używać funkcji wentylatora do momentu, aż szyby będą wolne od wilgoci. Choć nie roztopi to lodu, zapobiegnie jego gromadzeniu się i zaparowaniu szyb. Włączenie ogrzewania może również pomóc w rozgrzaniu silnika samochodu, co ułatwi podróż. Jest to szczególnie ważne w przypadku silników diesla, które zazwyczaj wolniej się rozgrzewają niż te zasilane benzyną.

Jeśli nie masz czasu na rozgrzewanie silnika samochodu, możesz użyć skrobaczki do odmrażania szyb. Możesz też użyć sprayu do odladzania szyb, aby szybko usunąć lód z wnętrza okien. Te spraye odladzające są dostępne w różnych zapachach i są przeznaczone do pracy w każdych warunkach pogodowych. Można je stosować do wewnętrznej i zewnętrznej strony okien, zapewniając szybkie i łatwe odladzanie bez ryzyka zarysowania. Można je nawet stosować do lusterek samochodowych.

Jeśli planujesz jazdę z włączonymi światłami, możesz rozważyć użycie produktu przeciwmgielnego przeznaczonego do szyb samochodowych. Pomoże to zapobiec zaparowaniu świateł samochodu. Alternatywnie można użyć ściereczki przeciwmgielnej, którą można kupić w każdym sklepie z częściami samochodowymi.