Najlepszy kask do jazdy na nartach: Co musisz wiedzieć, aby być bezpiecznymNarciarstwo to emocjonujący sport, ale również niebezpieczny. Według National Ski Areas Association, w latach 2016-17 w Stanach Zjednoczonych było około 25 milionów narciarzy rekreacyjnych. Przy tak wielu osobach uderzających w stoki każdego roku, kaski narciarskie są ważnym elementem wyposażenia, który może pomóc w zapobieganiu urazom mózgu. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym czy zaawansowanym narciarzem, uzyskanie odpowiedniego kasku jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa na stokach. Badanie opublikowane w American Journal of Sports Medicine wykazało, że noszenie kasku narciarskiego zmniejsza ryzyko wystąpienia wstrząsu mózgu i innych urazów głowy aż o 88%. Centers for Disease Control and Prevention (CDC) podaje, że około 25% wszystkich narciarzy i snowboardzistów, którzy doznają kontuzji, ma rany głowy. Ta statystyka podkreśla, jak ważne jest, abyś nie znalazł byle jakiego kasku, ale taki, który jest specjalnie zaprojektowany do jazdy na nartach.

Czego szukać w kasku narciarskim

Po pierwsze i najważniejsze, kask narciarski, który wybierzesz musi być certyfikowany. Certyfikat American National Standards Institute (ANSI) to znak jakości, który zapewnia, że kask spełnił normy bezpieczeństwa. Dla dzieci najlepszy kask narciarski to kask z pełną twarzą, który chroni przed urazami głowy i twarzy. Kaski z pełną twarzą są niezbędne dla dzieci poniżej 12 roku życia, aby zapobiec urazom twarzy, ponieważ są one bardziej narażone niż dorośli na złamanie zębów podczas upadku. Dla dorosłych najlepszym kaskiem narciarskim jest model hybrydowy, który łączy ochronę kasku z pełną twarzą z komfortem czegoś bardziej lekkiego i mniej restrykcyjnego.

Następnie należy poszukać kasku, który jest dobrze dopasowany. Luźno dopasowany kask może chronić przed powierzchownymi urazami, ale nie przed urazami głowy związanymi z uderzeniem. Ważne jest, by przymierzyć kask z goglami narciarskimi, a włosy nosić w takim samym stylu, jak podczas jazdy na nartach. Zbyt luźny kask może spowodować więcej obrażeń, jeśli będzie się przemieszczał podczas upadku. Z kolei zbyt ciasny kask to znak, że jest on zbyt mały, co również może prowadzić do obrażeń.

Materiał i trwałość

Oceniaj kask narciarski na podstawie jego trwałości, badając liczbę pęknięć w zewnętrznej skorupie kasku. Kask z dwoma lub trzema pęknięciami jest mniej prawdopodobny do rozbicia przy uderzeniu niż kask z jednym pęknięciem lub bez pęknięć. Kask wykonany z włókna węglowego będzie cięższy i droższy niż wykonany z innych materiałów, ale dodatkowy ciężar jest minimalny. Lżejszy kask jest bardziej komfortowy, zwłaszcza jeśli masz za sobą wiele biegów. Przy zakupie kasku sprawdź, czy nie ma na nim śladów zużycia, w tym zadrapań, wgnieceń i pęknięć. Kask, który brał udział w kilku wypadkach, ma mniejsze szanse na ochronę podczas upadku.

Jak wybrać odpowiedni kolor?

Większość dzisiejszych kasków narciarskich występuje w krzykliwych kolorach, ale nie to jest powodem istnienia tęczowej palety. Kaski narciarskie muszą mieć określony kolor ze względów bezpieczeństwa. Kask narciarski musi mieć widoczny kolor, aby zapobiec kolizjom z innymi narciarzami i snowboardzistami. Jeśli jeździsz na nartach w grupie, upewnij się, że przynajmniej jedna osoba w grupie ma kask w innym kolorze. Noszenie kasku w tym samym kolorze co reszta grupy może spowodować zamieszanie, jeśli inni narciarze pomyślą, że jesteś jednym z nich.

Inne ważne uwagi

  • Waga - Lekki kask jest mniej prawdopodobne, że spowoduje obciążenie szyi i ramion. Pamiętaj jednak, że lżejszy kask może nie chronić Cię tak dobrze, jak cięższy.

  • Dopasowanie - prawidłowo dopasowany kask narciarski będzie spoczywał nad uszami, na wysokości oczu i dokładnie obejmował tył głowy. Jeśli między głową a kaskiem można zmieścić więcej niż dwa palce, kask jest za luźny. Jeśli kask jest zbyt ciasny, może powodować bolesne punkty ucisku.

  • Cena - Cena może być bardzo różna podczas zakupów kasku, ale nie powinna być jedynym czynnikiem przy podejmowaniu decyzji. Kaski narciarskie mogą wahać się w cenie od 20 do 300 dolarów. Możesz znaleźć kask, który pasuje do Twojego budżetu.

Najlepszy kask na narty to taki, który jest certyfikowany, trwały, lekki i wygodny. Powinien chronić przed urazami głowy i twarzy, być widoczny dla innych na stoku i odpowiednio dopasowany.

Upewnij się również, że kask pozostanie na miejscu w razie upadku. Z tego powodu wielu narciarzy preferuje klasyczny kask narciarski typu beanie, który posiada elastyczny pasek mocujący czapkę do głowy.

Jeśli poważnie myślisz o zachowaniu bezpieczeństwa na stoku, zainwestuj w kask, który posiada te cechy, a pomożesz zapobiec urazom głowy.