Który kask narciarski jest dla Ciebie odpowiedni?Kiedy wybierasz się na stok, musisz pamiętać o wielu rzeczach: od dbania o nawodnienie i odżywianie przez cały dzień po uważanie na to, ile czasu spędzasz na stoku. Dlatego właśnie stworzyliśmy ten przydatny przewodnik, jak wybrać odpowiedni kask narciarski dla siebie! Jeśli chodzi o bezpieczeństwo podczas jazdy na nartach, nie ma nic ważniejszego niż dobry kask. Może nie jest on tak ekscytujący czy zabawny jak nowa kurtka czy spodnie, ale z pewnością ochroni twoją głowę, a to wszystko, co się liczy. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy doświadczonym narciarzem, zawsze warto zainwestować w odpowiedni sprzęt, który zapewni ci bezpieczeństwo i pewność na stoku.

Jak wybrać kask narciarski

Przy zakupie kasku narciarskiego należy pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Najważniejsze jest upewnienie się, że ma on w środku naklejkę potwierdzającą spełnienie norm bezpieczeństwa dla kasków. Można również poszukać kasków, które zostały zaprojektowane i certyfikowane przez firmę Snell. Jest to niezależny certyfikat dla kasków i może być dobrym znakiem, że kask jest wysokiej jakości i bezpieczny. Jest jeszcze kilka innych rzeczy, o których należy pamiętać przy zakupie kasku. Upewnij się, że jest dobrze dopasowany. Zwróć uwagę na jego wygląd, bo nie chcesz przecież nosić czegoś, w czym wyglądasz jak lalka-bobblehead.

Dopasowanie to najważniejsza rzecz

Kask narciarski powinien ściśle przylegać do głowy, ale nie za ciasno. Oznacza to, że w kasku powinno być trochę miejsca, aby głowa mogła się poruszać i nie była ściśnięta. Kask powinien być ustawiony tak, aby zakrywał większą część głowy i nie powinien się zbytnio przesuwać. Jeśli tak się dzieje, być może masz zły rozmiar.

Podczas przymierzania różnych kasków narciarskich nie bój się lekko szarpnąć kasku, aby upewnić się, że jest dobrze, ale nie za ciasno. Kask nie powinien być tak luźny, żeby nie spełniał swojej roli, ale nie powinien też być zbyt ciasny. Kaski są projektowane na kilka różnych sposobów i w zależności od tego, jaki typ kasku wybierzesz, możesz go regulować na różne sposoby. Na przykład w przypadku kasków pełnotwarzowych do regulacji używa się paska pod brodą. W przypadku kasku narciarskiego z daszkiem regulujesz tył kasku, aby upewnić się, że jest prawidłowo dopasowany.

Pełna twarz czy gogle?

W zależności od tego, jaki rodzaj kasku narciarskiego wybierzesz, może być konieczne noszenie gogli lub osłony twarzy. Niektórzy wolą nosić gogle, a inni lubią dodatkową ochronę i blokadę przed wiatrem, jaką zapewnia osłona twarzy. Zaletą gogli jest to, że można ich używać do uprawiania innych sportów i aktywności poza narciarstwem. Osłony twarzy używa się zazwyczaj tylko podczas jazdy na nartach. Gogle łatwiej się zakłada i zdejmuje, ale osłony twarzy są bardziej ochronne. Zarówno gogle, jak i osłony twarzy powinny mieć ochronę UV400 i być przeznaczone do użytku na zewnątrz.

Kask z pełną twarzą jest idealny dla osób, które planują dużo jeździć na nartach przy zmiennej pogodzie lub na dużych wysokościach, gdzie wieje silny wiatr. Kask chroni twarz przed żywiołami lepiej niż gogle, a także lepiej blokuje wiatr. Jeśli masz okulary, upewnij się, że kask jest tak zaprojektowany, aby dobrze z nimi współpracował. W kaskach pełnotwarzowych zazwyczaj można nosić okulary, ale nie gogle.

Różne rodzaje kasków narciarskich

Być może nie jesteś pewien, jaki rodzaj kasku kupić. Istnieje kilka różnych typów kasków narciarskich, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Kaski z twardą skorupą są najlepsze dla początkujących i narciarzy, którzy spędzają większość dnia na przygotowanych trasach, ponieważ zapewniają największą ochronę przed uderzeniami i stłuczeniami. Kaski z twardą skorupą są zaprojektowane tak, aby chronić głowę przed spadającym śniegiem, lodem i kamieniami, ale nie tak bardzo przed bezpośrednimi uderzeniami. Kaski z twardą skorupą zazwyczaj nie są przeznaczone do ochrony przed wstrząsami mózgu.

Kaski z miękką skorupą są przyjazne dla początkujących, ale nie są tak wytrzymałe jak kaski z twardą skorupą. Nie są tak ciężkie, ale nie są też tak wytrzymałe. Kaski z miękką skorupą są lepsze dla tych, którzy spędzają większość dnia na trasach nieutwardzonych, gdzie kamienie, spadający śnieg i lód mogą stanowić większy problem. Kaski z miękką skorupą zazwyczaj lepiej chronią przed wstrząsami niż kaski z twardą skorupą, ale nie są całkowicie bezpieczne.

Inne kwestie związane z bezpieczeństwem, o których należy pamiętać

Przy wyborze kasku narciarskiego należy pamiętać o kilku innych kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Jeśli jeździsz na nartach w ekstremalnych warunkach lub na dużych wysokościach, kask z wbudowaną osłoną przeciwsłoneczną lub goglami może być lepszym wyborem niż kask z pełną twarzą. Gdy jesteś w schronisku narciarskim, w samochodzie lub na wyciągu, lepszym rozwiązaniem może być kask, który wygląda mniej ekstremalnie. Oprócz noszenia kasku ważne jest też, aby uważać na sprzęt i otoczenie. Zawsze upewnij się, że masz kogoś, kto może ci pomóc w razie upadku, i nie jeździj na nartach, gdy na ziemi jest dużo świeżego śniegu.

Jest wiele różnych marek kasków narciarskich, na które warto zwrócić uwagę. Niektóre produkują tylko kaski narciarskie, inne oferują szerszy asortyment sprzętu sportowego. I choć ważne jest, aby znać marki, ważne jest również, aby wiedzieć, co każda z nich oferuje. Nie wszystkie kaski są sobie równe, dlatego warto wiedzieć, które marki cieszą się opinią produktów wysokiej jakości. Atlas to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek, jeśli chodzi o sprzęt narciarski. Oferuje ona szeroki wybór kasków narciarskich. Blizzard to kolejna marka, która jest dobrze znana z produkcji kasków narciarskich i innego rodzaju sprzętu narciarskiego i snowboardowego.