8 sposobów na wybór kasku narciarskiego - co powinieneś wiedzieć?Podczas jazdy na nartach śnieg i lód mogą być bardzo bezlitosne. Nawet jeśli jesteś ostrożnym i doświadczonym narciarzem, możesz łatwo popełnić błąd, który doprowadzi do obrażeń. Dobrym sposobem na uchronienie się przed potencjalnie niebezpieczną sytuacją jest noszenie kasku narciarskiego. Może nie wygląda on zbyt fajnie, ale w razie wypadku zapewni bezpieczeństwo głowy. Na rynku dostępne są różne rodzaje kasków, ale nie wszystkie zapewniają taki sam poziom ochrony i mają takie same funkcje. W tym artykule przedstawimy kilka najważniejszych czynników, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kasku narciarskiego - więc czytaj dalej!

Sprawdź certyfikację

Przy wyborze kasków narciarskich ważne jest sprawdzenie certyfikacji. Wskazuje on na zdolność kasku do ochrony użytkownika, a także na jego jakość wykonania. Kupując kask narciarski, szukaj takiego, który posiada certyfikat CE. Jest to jeden z najczęściej używanych certyfikatów dla kasków narciarskich i innego sprzętu ochronnego.

Certyfikat CE oznacza, że kask został przetestowany zgodnie z europejską normą dla kasków narciarskich. Test polega na kontrolowanym upadku z wysokości 9 metrów, co odpowiada skokowi z okna na trzecim piętrze. Jest to bardzo solidny test i oznacza, że możesz być pewny, że kask ochroni Twoją głowę przed różnymi urazami w razie upadku. Co ważne, kask posiada certyfikaty CE ikon, CE logo i NF ikon. Normy te określają konkretny poziom ochrony oferowany przez kask.

Dopasowanie i komfort

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie kasku narciarskiego, jest poziom komfortu, jaki on zapewnia. Jeśli kask jest zbyt ciasny, będzie bardzo niewygodny w noszeniu, co szybko może stać się męczące. Dobry kask narciarski powinien mieć możliwość regulacji, aby zapewnić wygodne dopasowanie do głowy użytkownika. Ponadto materiał, z którego wykonany jest kask, powinien być łatwy do czyszczenia i wytrzymały.

Kaski narciarskie są często wykonane z twardego plastiku, który może być dość ciężki, ale dostępne są też lekkie opcje. Ponieważ narciarstwo to sport, który uprawia się przez wiele godzin, ważne jest, aby wybrany kask narciarski zapewniał komfort przez długi czas. Zbyt ciężki lub za ciasny kask narciarski szybko stanie się uciążliwy.

Wytrzymałość i waga

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć przy zakupie kasku narciarskiego, jest jego wytrzymałość. Najlepszym sposobem na określenie tego jest sprawdzenie certyfikatu kasku. Jeśli jest on wykonany z twardego plastiku, będzie mocny, ale jeśli jest wykonany z miękkiego plastiku, będzie mniej mocny.

Twardość kasku określa, jaką siłę może on przyjąć, zanim zacznie pękać. Ponadto kask, który jest lekki, będzie wygodniejszy do noszenia przez dłuższy czas. Mimo że kaski narciarskie są zaprojektowane tak, by chronić użytkownika, mogą być dość ciężkie. Ciężki kask może stać się niewygodny przez długi czas, ale dostępne są lekkie opcje. Przed zakupem kasku narciarskiego należy sprawdzić, czy jest on wykonany z twardego czy miękkiego tworzywa sztucznego.

Widoczność

Kolejną rzeczą, którą należy rozważyć przy zakupie kasku narciarskiego, jest poziom widoczności, jaki oferuje. Jest to ważne, ponieważ nie chcesz zostać uderzony przez innego narciarza lub snowboardzistę. Aby być jak najbardziej widocznym, można wybrać kask narciarski w jaskrawym kolorze. Można też kupić kask narciarski z lampkami lub odblaskami.

Dzięki temu będziesz widoczny, jeśli będziesz jeździł na nartach po zmroku. Kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest umiejscowienie i wielkość logo kasku narciarskiego. Ważne jest, aby nosić kask narciarski podczas jazdy, ale nie chcesz zwracać na siebie uwagi. Logo umieszczone w widocznym miejscu będzie zwracać uwagę tylko na ciebie, co nie jest idealne w przypadku sportu grupowego, jakim jest narciarstwo.

Inne cechy, na które warto zwrócić uwagę

Jeśli zamierzasz jeździć na nartach w zimnym klimacie, ważne jest, by wybrać kask narciarski z ciepłą wyściółką. Wnętrze kasku powinno zatrzymywać ciepło, więc powinieneś poszukać kasku narciarskiego z wyjmowaną wyściółką, którą można prać w pralce. Jest to dobry sposób na utrzymanie głowy w cieple i uniknięcie potu, który może stworzyć idealne środowisko dla rozwoju bakterii.

Jeśli lubisz słuchać muzyki podczas jazdy na nartach, powinieneś poszukać kasku narciarskiego, który umożliwia noszenie słuchawek. Aby chronić słuch podczas jazdy na nartach, należy nosić kask narciarski, który ściśle przylega do uszu. Uniemożliwi to prawidłowe słyszenie głośności muzyki.

Jak chronić głowę podczas upadku?

Podczas jazdy na nartach można podjąć pewne kroki, by uchronić się przed urazami w razie upadku. Po pierwsze, należy wybrać sprzęt narciarski odpowiedni do swojego poziomu umiejętności. Następnie można wybrać jazdę na nartach z partnerem, co pozwoli pomóc sobie nawzajem w razie upadku jednej z osób. Na koniec warto nauczyć się, jak prawidłowo upadać, pochylając ciało w kierunku upadku i trzymając głowę z dala od ziemi. W razie upadku w kasku narciarskim można chronić głowę, trzymając ją z dala od podłoża i nie przytrzymując rękami.