Sylwetki skoczków cz.2 -  © skokinarciarskie.com.pl Sylwetki skoczków cz.2 -  © skokinarciarskie.com.pl
Aktualnie jesteś:  skokinarciarskie.com.pl Sylwetki skoczków cz.2

Sylwetki skoczków cz.2


Polska:

SZTAB SZKOLENIOWY:
kadra A: Łukasz Kruczek, Zbigniew Klimowski

Marcin Bachleda

Data urodzenia
4 września 1982
Miejsce urodzenia
Zakopane
Miejsce zamieszkania
Zakopane
Pseudonim
Diabeł
Stan cywilny
żonaty
Hobby
sport, muzyka, auta
Języki
polski, angielski
Klub
AZS AWF Katowice

Marcin Bachleda urodził się 4 września 1982 roku w Zakopanem, gdzie mieszka do dziś. Do końca sezonu 2002/03 był zawodnikiem klubu WKS Zakopane i uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. W tej chwili trenuje w klubie AZS AWF Katowice. Jego największym osiągnięciem na arenie krajowej było zdobycie Mistrzostwa Polski Juniorów. Brał także udział w Mistrzostwach Świata w Ramsau. W sezonie 2001/2002 był numerem dwa naszej reprezentacji, niestety w kolejnych latach znacznie obniżył poziom. W sezonie 2004/05 został przesunięty nawet do kadry B. Jak do tej pory swój najlepszy występ w Pucharze Świata zaliczył w Kuusamo 30 listopada 2002 roku, gdzie zajął 11 pozycję. Dobrze prezentował się także w letnim Pucharze Kontynentalnym za oceanem. Zwyciężał w konkursach odbywających się w Calgary i Salt Lake City. Sezony 2003/04 i 2004/05 może zaliczyć do najmniej udanych. Tylko raz zdobył punkty PŚ, a jedyny dobry start zaliczył na Uniwersjadzie w Innsbrucku, gdzie zajął 9 pozycję. Latem 2005 znakomicie wyszły mu zawody Pucharu Kontynentalnego. Zwyciężył w 3 konkursach i wygrał w klasyfikacji generalnej.

Stefan Hula

Data urodzenia
29 września 1986
Miejsce urodzenia
Szczyrk
Miejsce zamieszkania
Szczyrk
Pseudonim
brak
Stan cywilny
kawaler
Hobby
brak danych
Języki
polski
Klub
SSR Sokół Szczyrk

Stefan Hula od sezonu 2004 awansował do kadry A. Wszystko dzięki Heinzowi Kuttinowi, który przejął naszą reprezentację, a wcześniej był jego trenerem w kadrze B. Razem osiągnęli spory sukces. To właśnie pod okiem Austriaka Hula był 13 na Mistrzostwach Świata juniorów indywidualnie, a wraz z drużyną zdobył srebro.
Hula urodził się w Szczyrku i skacze dla tamtejszego klubu SSR Sokół. Pierwsze kroki stawiał pod bacznym okiem ojca - byłego skoczka. W tej chwili uczęszcza do liceum (SMS) w Szczyrku. Pierwszy dobry występ zaliczył w 1998 roku w corocznych zawodach FIS Schueler Cup w Garmisch-Partenkirchen (Niemcy), gdzie zajął 1 miejsce. Dość długo nie dostawał szansy występu w Pucharze Świata, ale tylko dlatego, że nie zdobył ani jednego punktu w Pucharze Kontynentalnym. Wreszcie udało mu się to w Harrachovie. Najpierw był podczas PŚ przedskoczkiem, a tydzień później, na tej samej skoczni zdobył pierwsze punkty CoC. Mimo nienajwyższej formy został powołany na ostatni konkurs Turnieju Czterech Skoczni 2004/05 w Bischofshofen. Niestety jego wyniki były bardzo słabe... Jak do tej pory najwięszym jego sukcesem jest 13 miejsce na MŚ juniorów w Stryn w 2004 roku. Podczas PŚ w Zakopanem w 2006 roku zdobył swoje pierwsze punkty. Na Olimpiadzie w Turynie dostał szanse na K-95, gdzie zajął 29 miesce. Na K-125 nie zmieścił się w kadrze, ale za to wziął udział w konkursie drużynowym, gdzie Polska zajęła wysoką - 5 lokatę. Na inauguracji PŚ 2006/07 zajął 12 lokatę!

Maciej Kot

Data urodzenia
9 czerwca 1991
Miejsce urodzenia
Limanowa
Miejsce zamieszkania
Zakopane
Pseudonim
Maniek
Stan cywilny
kawaler
Hobby
gry komputerowe
Języki
polski, angielski, niemiecki
Klub
Start Krokiew Zakopane

Maciej Kot z dobrej strony od 2006 roku pokazywał się w zawodach Lotos Cup. K kategorii młodzików plasował sie zawsze w czołówce. W 2007 roku wraz z kolegami dostał szansę występu w FIS Cup w Zakopanem. Nie zawiódł - zajął 1 miejsce i był to jego największy sukces. Po kilku tygodniach dość niespodziewanie dostał powołanie od Hannu Lepistoe na drużynowy konkurs Pucharu Świata w Lahti. W indywidualnym nie mógł startować, gdyż nie miał jeszcze na swoim koncie żadnego punktu w CoC. Nie miał nawet żadnego startu!

Adam Małysz

Data urodzenia
3 grudnia 1977
Miejsce urodzenia
Wisła
Miejsce zamieszkania
Wisła
Pseudonim
Polski Orzeł
Stan cywilny
żonaty
Hobby
futbol, samochody
Języki
polski, niemiecki
Klub
KS Wisła Ustronianka

Adam Małysz urodził się 3 grudnia 1977 roku w Wiśle. Już jako trzylatek próbował sił na nartach zjazdowych, ale od najmłodszych lat interesowały go tylko skoki narciarskie. Będąc przedszkolakiem, budował ze śniegu miniaturowe skocznie i próbował na nich skakać. Pierwszy skok oddał nie chodząc jeszcze do szkoły podstawowej. Bakcyla zaszczepił mu wuj, były skoczek - Jan Szturc, który ówcześnie był trenerem skoczków w Wiśle (KS Wisła). Przez całą szkołę podstawową Adam trenował kombinację norweską. W 1994 roku, startując jako junior, wywalczył Mistrzostwo Polski seniorów w skokach na średniej i wicemistrzostwo na Wielkiej Krokwi w Zakopanem. W tym samym roku zdobył wicemistrzostwo Polski juniorów w kombinacji. Pod koniec 1994 roku trener Szturc zdecydował, że Małysz ze względu na swoją drobną budowę, zajmie się wyłącznie skokami narciarskimi. W tym samym roku Adam Małysz został przyjęty do kadry skoczków, powadzonej wówczas przez Czecha Pavla Mikeskę.
Pierwszą większą imprezą, w której wystartował, był Turniej Czterech Skoczni w sezonie 1994/95. W konkursie w Innsbrucku zajął wtedy, wysokie jak na debiutanta, 17. miejsce. W Mistrzostwach Świata w kanadyjskim Thunder Bay wyniki też były dobre - 11. miejsce na średniej skoczni i 10. na dużym obiekcie. Na podium po raz pierwszy stanął w Iron Mountain 1996. Największe sukcesy Adama przyszły jednak dopiero kiedy kadrę narodową objął Apoloniusz Tajner. Efektem tego jest wygrana Małysza w Turnieju Czterech Skoczni i trzykrotnie w klasyfikacji końcowej Pucharu Świata w sezonach 2000-2003. Inne osiągnięcia za kadencji Tajnera to 1 i 2 miejsce na MŚ w Lahti, złoto na MŚ w Predazzo, zwycięstwo w Letniej Grand Prix 2001, srebrny i brązowy medal na Olimpiadzie w SLC 2002 oraz dwukrotnie złoty medal na MŚ w Val di Fiemme.
Po spektakularnych sukcesach Małysz został okrzyknięty największym talentem polskich sportów zimowych w historii. Do dziś Małysz jest wierny swojemu klubowi z Wisły. Nadal tam mieszka. W styczniu 1997 roku Adam Małysz zaręczył się z Izabelą Polok. 14 czerwca tego samego roku w kościele ewangelicko-augsburskim w Wiśle odbył się ich ślub, a 31 października 1997 urodziła się córka Karolina. Z zawodu Adam jest dekarzem. Wzrost 169 cm, waga 54 kg.
Sezon 2003/04, po dobrym starcie, nie był jednak dobry dla Polaka. Często zajmował miejsca poza 10-tką w konkursie i media zaczęły mówić o jego końcu. Presja ta nie wpłynęła na lepsze wyniki, a dodatkowo spowodowała odejście trenera Tajnera ze stanowiska. Jak na złość Małysz doznał kontuzji podczas treningu w Salt Lake City, upadając i uderzając plecami o zeskok, doznając m.in.: wstrząśnienia mózgu. To wykluczyło go ze startów do końca sezonu. Polak zajął ostatecznie 12 lokatę, nie wygrywając żadnego konkursu PŚ.
Odrodził się latem 2004, gdzie wygrał dwa pierwsze konkursy letniego CoC i cztery pierwsze zawody indywidualne Letniej Grand Prix. Ostatecznie wygrał cały cykl letni (po raz drugi w swojej karierze). W 2005 roku, podczas MŚ w Oberstdorfie zajął 6 miejsce na K-90, a na koniec sezonu 2004/05 był czwarty, wygrywając 4 konkursy. Potem przyszła kolejna obniżka formy. Wycofano go nawet z Turnieju Czterech Skoczni.
Odrodził się podczas PŚ w Zakopanem, gdzie był nawet czwarty. Na Olimpiadzie w Turynie na K-95 zajął 7 lokatę, a na K-125 był dopiero 14-ty, za to w drużynie zajął dobrą, 5 lokatę! Jego forma rosła. W Lahti podczas Turnieju Skandynawskiego zajął 6 miejsce, a dwa dni później w Kuopio stanął na trzecim stopniu podium - pierwszy raz w sezonie 2005/06. Kilka dni później odniósł pierwsze zwycięstwo w sezonie, w Oslo!!!
W sezonie letnim 2006 po raz kolejny udowodnił swoją wysoką formę. Startując w 7 z 10 konkursów aż cztery razy triumfował i dzięki temu po raz trzeci w swojej karierze wygał Letnie Grand Prix!!! Zimą 2006/07 mimo średniego początku, jego forma znów rosła. Najpierw wygrał trzy konkursy PŚ, a potem na MŚ w Sapporo zdobył swój czwarty złoty medal! Wygrał na średniej skoczni, deklasując rywali. Na dużej skoczni był tuż za podium. Potem sezon należał już tylko do niego. Dogonił i wyprzedził Andersa Jacobsena zdobywając czwartą kryształową kulę! Latem 2007 zajął 2 miejsce w LGP.


Wojciech Skupień

Data urodzenia
9 marca 1976
Miejsce urodzenia
Zakopane
Miejsce zamieszkania
Poronin
Pseudonim
Szef
Stan cywilny
żonaty
Hobby
gry TV, muzyka
Języki
polski, rosyjski
Klub
TS Wisła Zakopane

Wojciech Skupień urodził się 9 Marca 1976 roku. Skacze w klubie TS Wisła Zakopane. Największym osiągnięciem tego skoczka jest 11 miejsce na Olimpiadzie w Nagano w 1998 roku. Nigdy nie stanął na podium w konkursach indywidualnych Pucharu Świata. Dokonał tego jednak w drużynówce (Villach, 3 miejsce, grudzień 2001). Do sezonu 2002/2003 był pewnym punktem reprezentacji Polski. Potem spadł do kadry B. W sezonie 2003/04 odzyskał miejsce w podstawowej kadrze. Wojtek z zawodu jest stolarzem. Wzrost 173 cm, waga 60 kg.
W sezonie 2004/05 został pominięty w kadrze przez trenera Heinza Kuttina. Skoczek nie krył zdenerwowania i obnażył mediom ciemne strony zakulisowych rozgrywek naszej kadry. Pomogło to tylko na chwilę. Raz dostał powołanie do pierwszej kadry, by ponownie zostać odsuniętym od reprezentacji. Po dobrych występach latem 2005 roku znowu zaczęło być o nim głośno. Na treningach w Finalndii skakał lepiej niż Ahonen, a mimo tego Kuttin nie powołał go na najważniejsze konkursy na igelicie. Tłumaczono to problemami pogodzenia interesów sponsora indywidualnego i PZNu. Wreszcie, dopiero we wrześniu dostał powołanie na FIS Cup. Wygrał oba konkursy i pojechał wraz z kadrą B do USA na konkursy letniego Pucharu Kontynentalnrgo. W Park City raz wygrał, a raz był szósty, udowadniając, że jest w wysokiej dyspozycji.

Kamil Stoch

Data urodzenia
25 maja 1987
Miejsce urodzenia
Zakopane
Miejsce zamieszkania
Ząb
Pseudonim
brak
Stan cywilny
kawaler
Hobby
muzyka, komputery
Języki
polski, angielski, niemiecki
Klub
LKS Poroniec Poronin

Urodzony w 1987 roku Kamil Stoch jest uważany przez fachowców za następcę Adama Małysza. Zawodnik LKS Poroniec Poronin od sezonu 2003/2004 trenował w polskiej kadrze B pod czujnym okiem Heinza Kuttina i Łukasza Kruczka. Poza występami w Pucharze Kontynentalnym na swoim koncie miał skoki w Mistrzostwach Świata Juniorów w Solleftea (gdzie zajął 26 miejsce), a w krajowych zawodach ma na swoim koncie tytuł mistrza Polski w kategorii juniorów. Kiedy kadrę A objął Kuttin, Stoch awansował na skoczka, który regularnie pojawiał się w Pucharze Świata. Jego największym sukcesem było siódme miejsce podczas zawodów PŚ we włoskim Pragelato - Kamil uplasował się wtedy wyżej niż sam Adam Małysz! Na swoim koncie ma srebro w drużynowym konkusie na MŚJ w Strynie. Powtórzył ten sukces w 2005 roku w Rovaniemi. Złoto indywidualnie przegrał tylko przez nieszczęśliwy upadek w drugiej serii, ostatecznie zajmując 8 miejsce. Dobrze skakał też latem 2005 w Letniej Grand Prix, często plasując się w czołówce. W Hakubie zajął nawet 5 miejsce. W klasyfikacji końcowej był 11-ty! Na Olimpiadzie w Turynie na K-95 zajął 16 lokatę. Wraz z drużyną uplasował się na 5 miejscu. Podczas LGP 2006 nie szło mu najlepiej. Najlepszy start zanotował w Kranju, gdzie był 8-my. Na MŚ w Sapporo odnotował duży sukces plasując się na 13 miejscu na K-120. Przełomem był jego start w Oberhofie w LGP 2007. Tam odniósł swój wielki triumf wygrywając zawody. Było to pierwsze zwycięstwo innego skoczka niż Małysz od wielu lat, w najwyższej lidze! Ostatecznie zajął 12 miejsce w klasyfikacji końcowej LGP 2007. W konkursie MP na Wielkiej Krokwi w 2007 roku pod nieobecność Adama Małysza zdobył złoty medal.Rosja:

SZTAB SZKOLENIOWY:
kadra A: Wolfgang Steiert, Berni Schoedler

Dmitry Ipatov

Data urodzenia
30 czerwca 1984
Miejsce urodzenia
Magadan
Miejsce zamieszkania
Magadan
Pseudonim
Ipat
Stan cywilny
kawaler
Hobby
muzyka rockowa
Języki
rosyjski
Klub
Osvsm Magadan

Dimitri Ipatov to obiecujący skoczek z Rosji. Należy do nowej fali skoczków. Po przetartych drogach w Pucharze Świata przez Vassilieva, Kobeleva i Fatchullina, teraz wspólnie z Silaevem, Kornilovem i innymi juniorami stara się dołączyć do czołówki światowej. Pierwsze punkty Pucharu Świata zdobył podczas konkursu TCS w Oberstdorfie w 2003 roku. Kilka dni później, w Bischofshofen był 23. W 2005 roku, pod wodzą nowego trenera - Wolfganga Steierta, wygrał konkurs Pucharu Kontynentalnego w Seefeld. Od razu dostał powołanie na konkursy PŚ. Latem 2005 znakomicie spisywał się na treningach. W konkursach szło mu znacznie gorzej. Mimo tego zajął 4 lokatę w konkursie LGP w Hakubie! W 2007 roku znakomicie spisał się na Uniwersjadzie w Turynie, gdzie na skoczni K95 w Pragelato zdobył złoty medal.

Pavel Karelin

Data urodzenia
27 kwietnia 1990
Miejsce urodzenia
Nizhiniy Novogorod
Miejsce zamieszkania
Nizhiniy Novogorod
Pseudonim
brak
Stan cywilny
kawaler
Hobby
X-Boy
Języki
rosyjski
Klub
Nizhiniy Novogorod

Pel Karelin to młoda, wschodząca gwiazda skoków z Rosji. Na arenie międzynarodowej zadebiutował w 2003 roku w Pucharze Kontynentalnym. Nie odnosił tam jednak sukcesów. Gdy przesunięto go do FIS Cupu tam szybko zdominował zawody zostając liderem klasyfikacji i wygrywając 18 lutego w Zakopanem. Na MŚ juniorów zajmował 29 miejsce w Kranju w 2006 roku i 46 miejsce rok wcześniej w Rovaniemi.

Denis Kornilov

Data urodzenia
14 sierpnia 1986
Miejsce urodzenia
Gorky
Miejsce zamieszkania
Nowgorod
Pseudonim
Sieszon
Stan cywilny
kawaler
Hobby
muzyka
Języki
rosyjski, angielski
Klub
Sdushor Novogorod

Denis Kornilov urodził się 17 sierpnia 1986 roku. Jest najbardziej obiecującym, młodym skoczkiem w Rosji. Szybko został okrzyknięty następcą Vassilieva. Wszystko to za sprawą zdobycia punktów Pucharu Świata w swoim debiucie na skoczni w Engelbergu, gdzie zajął 18 miejse. Później jednak nie szło mu już tak dobrze ani w Pucharze Świata, ani w Pucharze Kontynentalnym. Najlepszy wynik to 6 miejsce na COC w Lillehammer. Rekord życiowy to 204,5 metra na skoczni w Planicy. W sezonie 2004/05 dostał szanse występu na MŚ w Oberstdorfie, gdzie indywidualnie zajął 26 miejsce na dużej skoczni. Na Uniwersjadzie w 2007 roku w Turynie, na skoczni K-95 w Pragelato zajął 3 miejsce.


Dmitry Vassiliev

Data urodzenia
26 grudnia 1979
Miejsce urodzenia
Ufa
Miejsce zamieszkania
Ufa
Pseudonim
brak
Stan cywilny
kawaler
Hobby
samochody, książki
Języki
rosyjski
Klub
Lokomotiv Ufa

Dmitri Vassiliev to najlepszy skoczek rosyjski ostatnich lat. W sezonie 2000/2001 został okrzyknięty rewelacją sezonu. Jego radość i sukcesy nie trwały jednak zbyt długo. W lutym 2001 roku stwierdzono u niego niedozwolone środki w organiźmie, czyli krótko mówiąc - doping. Był to pierwszy taki przypadek w historii skoków narciarskich. Dmitri zażywał niedozwolony środek "Diuretika". Rosjanin został zdyskwalifikowany przez Międzynarodową Federację Narciarską (FIS) na 2 lata. Jak się potem okazało Vassiliev stosował niedozwolony środek, aby zrzucić nadwagę. Badania antydopingowe u Rosjanina zostały przeprowadzone po konkursie w Innsbrucku, który odbył się 4 stycznia 2001 r.
Następny występ tego skoczka zobaczyliśmy dopiero w styczniu 2003 roku. Występował na konkursach w Libercu, Zakopanem i Japonii, ale jego forma nie była tak dobra. W 2004 roku, gdy ekipę przejął Wolfgang Steiert jego talent ponownie eksplodował. Wygrał konkurs Pucharu Kontynentalnego w St.Moritz, a w 53. Turnieju Czterech Skoczni zajmował wysokie lokaty. Na MŚ w Oberstdorfie zajmował miejsca w czołowej trzydziestce, a na zakończenie sezonu, w Planicy był 12-ty ustanawiając rekord Rosji w odległości skoku - 228 metrów. Na Olimpiadzie w Turynie na K-95 po pierwszej serii był liderem, niestety spalił drugi skok i zajął ostatecznie 10 miejsce. Podczas konkursu w Kuopio w sezonie 2005/06 zajął 4 miejsce i był to jeden z jego najlepszych wyników w karierze. W Titisee-Neustadt w 2007 roku stanął na podium, za Małyszem i Schlierenzauerem.Słowenia:

SZTAB SZKOLENIOWY:
kadra A: Matjaz Zupan

Jernej Damjan

Data urodzenia
28 maja 1983
Miejsce urodzenia
Ljublana
Miejsce zamieszkania
Ljublana
Pseudonim
Jajc
Stan cywilny
kawaler
Hobby
dyskoteki
Języki
słoweński, angielski
Klub
SSK Ilirija Fersped

Jernej Damjan dopiero w 2004 roku wszedł do słoweńskiej kadry A. Wszystko to za sprawą kiepskich występów bardziej znanych skoczków: Frasa, Kranjca, Zonty etc. Indywidualnie zadebiutował w Libercu, gdzie zdobył swoje pierwsze punkty Pucharu Świata. Dobrze spisywał sie także w Zakopanem. Wcześniej wystawiany był tylko do Pucharu Kontynentalnego, gdzie dwukrotnie stał na podium (raz wygrał konkurs w japońskim Zao). Wygrał także zawody Alpen Cup w Planicy. Jest to młody, obiecujący skoczek. Trener Zupan liczy, że jego talent eksploduje już niedługo. W sezonie 2004/05 w pierwszych konkursach był najsilniejszym punktem reprezentacji. Podczas MŚ w Oberstdorfie w 2005 roku, zajął 6 miejsce na skoczni normalnej i jest to, jak do tej pory, jego największe osiągnięcie. Na koniec sezonu to właśnie on był najwyżej sklasyfikowany ze wszystkich Słoweńców, mimo, że największym bohaterem był Rok Benkovic (złoto na MŚ). Dzięki 15 miejscu w PŚ do Letniej GP 2005 przystąpił bez konieczności kwalifikacji.

Robert Kranjec

Data urodzenia
16 lipca 1981
Miejsce urodzenia
Ljublana
Miejsce zamieszkania
Kranj
Pseudonim
Robi
Stan cywilny
kawaler
Hobby
brak danych
Języki
słoweński, angielski
Klub
SK Triglav Kranj

Robert Kranjec urodził się 16 lipca 1981 roku. Zadebiutował w Pucharze Świata w 1998 roku, jednak bez większych rewelacji. W 2001 roku wygrał letnią edycję Pucharu Kontynentalnego i to był pierwszy impuls. W następnym sezonie zimowym dołączył już do kadry A jako rezerwowy. Jego celem było zaledwie kilka punktów. Udało mu się znacznie więcej. W kolejnych sezonach Kranjec wyrósł na największą gwiazdę słoweńskich skoków narciarskich od czasów Primoza Peterki. Pomógł reprezentacji zdobyć 3 miejsce na Olimpiadzie w Salt Lake City. W seznie 2004/05 podobnie jak wszyscy Słoweńcy przeżywał kryzys formy. Totalnie został wycofany z zawodów Pucharu Świata. Nie załapał się do ekipy na MŚ w Oberstdorfie. Wrócił dopiero na zawody w Pragelato (23 miejsce) i od tamtego startu regularnie do końca sezonu startował w najważniejszych rozgrywkach. Najlepiej zaprezentował się w Planicy, zajmując 10 pozycję.
Latem 2005 dobrze skakał w Pucharze Kontynentalnym i Letniej Grand Prix, wygrywając kilka konkursów. Odrodził się na początku sezonu zimowego 2005/06, gdzie wygrał konkurs PŚ w Kuusamo, a w drugim konkursie stanął na najniższym stopniu podium.

Primoz Peterka

Data urodzenia
28 lutego 1979
Miejsce urodzenia
Moravce
Miejsce zamieszkania
Kranj
Pseudonim
Peti
Stan cywilny
żonaty
Hobby
sport, muzyka pop
Języki
słoweński, angielski, niemiecki
Klub
SK Triglav Kranj

Primoz Peterka urodził się 28 lutego 1979 roku w Moravcach (Słowenia). Skacze dla klubu SK Triglav Kranj, gdzie obecnie mieszka z żoną i dzieckiem. Peterka to najlepszy słoweński skoczek narciarski ostatnich lat. Sezon 1996/97 może zaliczyć do swoich najlepszych. Wygrał wtedy m.in. Turniej Czterech Skoczni i Puchar Świata. Ponadto odniósł kilka zwycięstw w konkursach PŚ. Po dwóch rewelacyjnych sezonach, kiedy wiódł prym w Pucharze Świata jego forma spadła. Peterka zaczął prowadzić styl życia gwiazdy i na tym ucierpiała jego sportowa kariera. Przez kolejne 4 lata ledwo łapał się do kadry A. Dopiero w inauguracji sezonu 2002/2003 udowodnił, że trzeba sią jeszcze z nim liczyć wygrywając zawody w Kuusamo - pierwsze od ponad 4 lat. Powtórzył zwycięstwo w Garmisch-Partenkirchen podczas Turnieju Czterech Skoczni, w którym ostatecznie zajął 5 pozycję w klasyfikacji generalnej. Wzrost 179 cm, waga 56 kg. W 2005 roku wraz z drużyną zdobył brązowy medal na MŚ w Oberstdorfie.

Peter Zonta

Data urodzenia
9 stycznia 1979
Miejsce urodzenia
Ljubljana
Miejsce zamieszkania
Ljubljana
Pseudonim
Pero
Stan cywilny
kawaler
Hobby
tenis, pływanie
Języki
słoweński, angielski
Klub
SK Dolomiti Ljubljana

Peter Zonta to jeden z bardziej doświadczonych słoweńskich skoczków. Urodził się 9 stycznia 1979 roku w miejscowości Ljubljana. Jest wysoki jak na skoczka - mierzy aż 180 cm, a waży 65 kg. Dobrze radzi sobie dobrze w zawodach Pucharu Świata, a mimo dużej konkurencji w kadrze znajduje w niej miejsce. Przez kilka ostatnich lat byl podstawowym zawodnikiem kadry A. Swoje pierwsze i jedyne zwycięstwo w PŚ zaliczył dopiero w 2004 roku podczas trzeciego konkursu Turnieju Czterech Skoczni. Ostatecznie w sezonie 2003/04 zajął 3 miejsce w klasyfikacji generanej TCS. Potem chciał zakończyc karierę, ale latem 2006 roku znów wrócił do skoków.Szwajcaria:

SZTAB SZKOLENIOWY:
kadra A: Werner Schuster

Simon Ammann

Data urodzenia
25 czerwca 1981
Miejsce urodzenia
Grabs
Miejsce zamieszkania
Unterwasser
Pseudonim
Simi
Stan cywilny
kawaler
Hobby
snowboard, rowery
Języki
niemiecki, angielski
Klub
RG Churfirsten

Simon Ammann urodził się w Grabs (Szwajcaria) w 1981 roku. Jest jednym z młodszych Szwajcarów w kadrze. Do sezonu 2001/2002 nie miał większych sukcesów. W grudniu 2001 roku nagle ze skoczka dość przeciętnego, który rzadko wchodził do pierwszej trzydziestki konkursów, stał się wielką gwiazdą. Po znakomitych występach w Predazzo (21 i 22 grudnia) upatrywano w nim największego rywala "Polskiego Orła". Istotnie Ammann był jedynym skoczkiem, który zbliżył się osiąganymi odległościami do Adama. U szczytu formy odniósł poważną kontuzję - upadek wykluczył go z kilku zawodów Pucharu Świata. Po powrocie na skocznie, w pierwszym konkursie olimpijskim uzyskał złoto! Swój sukces powtórzył kilka dni później w drugim konkursie olimpijskim. Kilka tygodni później odniósł swoje pierwsze i jak do tej pory jedyne zwycięstwo w konkursach Pucharu Świata w norweskim Holmenkollen.
Po tych sukcesach jego popularność była szczytowa. W Szwajcarii nastąpił boom na skoki. Okrzyknięto go Harrym Potterem skoków narciarskich. Niestety Szwajcar nie wytrzymał presji, a jego forma spadła drastycznie w kolejnych sezonach. Ammann nie wchodził nawet do 30-tki konkursów. Dopiero pod koniec sezonu 2003/04 zaczął uzyskiwać lepsze rezultaty. W końcowych konkursach stawał na podium i wrócił do wysokiej formy. Sezon zakończył na 13 miejscu. Kolejną zimę (2004/05) nie może zaliczyć do najbardziej udanej. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata zajął 23 pozycję, a najlepszym rezultatem było 7 miejsce w Willingen. Kolejne dobre występy przyszły latem 2006 roku. W Kranju podczas Letniej Grand Prix nie miał sobie równych i był to kolejny znaczący sukces Szwajcara. W Kuusamo zimą zajął 2 miejsce. Tydzień później zwyciężył w Lillehammer.
Kolejny wielki dzień miał w Sapporo podczas MŚ w narciarstwie klasycznym. Na dużej skoczni zdobył złoty medal, pokonując Harriego Olli zaledwie o 0,2 punktu! Na średniej skoczni zdobył srebro. W Pucharze Świata zajął 3 miejsce!

Andreas Küttel

Data urodzenia
25 kwietnia 1979
Miejsce urodzenia
Einsiedeln
Miejsce zamieszkania
Einsiedeln
Pseudonim
brak
Stan cywilny
kawaler
Hobby
taniec, kosz, podróże
Języki
angielski, francuski, włoski
Klub
SC Einsiedeln

Andreas Kuettel urodził się 25 kwietnia 1979 roku. Jest to doświadczony skoczek, choć nigdy nie święcił triumfów. Aktualnie jest najlepszy ze Szwajcarów. Jego wzrost to 180 cm, a waga 60 kg. Interesuje się sportem, a zwłaszcza koszykówką. Jego hobby to także muzyka i taniec. Miał złamane ramię, nos i kontuzję kolana, można zatem powiedzieć, że jest pechowcem. Największym sukcesem Szwajcara jest 6 miejsce na olimpiadzie w Salt Lake City w 2002 roku, kiedy to jego kolega, Simon Ammann zdobył dwa razy złoty medal. Latem 2004 roku zajął 7 miejsce w klasyfikacji Letniej Grand Prix i wobec słabej postawy Ammanna stał się liderem ekipy Helwetów. Na koniec sezonu zimowego 2004/05 zajął 17 pozycję. Podczas LGP 2005 wygrał konkurs w Bischofshofen. Dobrze spisywał się od początku sezonu 2005/06. Wygrał dwa pierwsze w życiu konkursy Pucharu Świata. Zajął także 4 miejsce w Turnieju Czterech Skoczni i był szósty na MŚ w lotach narciarskich na Kulm. Na Olimpiadzie w Turynie zajął 5 miejsce na K-95 i 6-te na K-125. Następnie wygrał konkurs PŚ w Kuopio i został liderem Turnieju Nordyckiego Ostatecznie zajął w nim 2 miejsce. Na koniec sezonu 2005/06 był 3 w PŚ. Dobrze spisywał się także zimą. Wygrał konkurs Turnieju Czterech Skoczni w Ga-Pa, gdzie odbyła się tylko 1 seria. Kolejny triumf zaliczył na własnym terenie w Engelbergu 23 grudnia 2007 roku przerywając wspaniałą serię zwycięstw Thomasa Morgensterna.

Michael Möllinger

Data urodzenia
25 października 1980
Miejsce urodzenia
Titisee-Neustadt
Miejsce zamieszkania
Flumserberg
Pseudonim
Mölli
Stan cywilny
żonaty
Hobby
motocross
Języki
niemiecki
Klub
SC Einsiedeln

Michael Möllinger to zawodnik młodego pokolenia z Niemiec. Bardzo dobrze zaprezentował się w sezonie 2002/03 w Pucharze Kontynentalnym, gdzie zaliczył 2 zwycięstwa. Od trenera Reinharda Hessa dwukrotnie dostał szanse pokazania się w Pucharze Świata, punkty udało mu się jednak zdobyć dopiero na koniec sezonu 2002/03 w Planicy.
Po sezonie zimowym w dość dziwnych okolicznościach (wraz z Frankiem Loefflerem) został wyrzucony z kadry niemieckiej z przyczyn dyscyplinarnych. Jako, że swoje korzenie ma także w Szwajcarii, w 2004 roku zmienił barwy i został reprezentantem tego kraju (dzięki podwójnemu obywatelstwu). Szybko dołaczył do pierwszej reprezentacji (czego nie mógł dokonać jako Niemiec) i u boku Ammanna i Kuettela tworzy silny trzon drużyny. Niestety, aby uzyskiwać dobre rezulataty w drużynie Szwajcarom trzeba było czwartego dobrego zawodnika, którego jednak nie posiadają. Michael musiał zatem liczyć na sukcesy indywidualne. Sezon 2004/05 udanie rozpoczął od 10 i 12 miejsca na PŚ w Kuusamo, potem było nieco gorzej, choć prawie zawsze zdobywał punkty. Ostatecznie na koniec sezonu uplasował się na 26 pozycji.Włochy:

SZTAB SZKOLENIOWY:
kadra A: Roberto Cecon

Sebastian Colloredo

Data urodzenia
9 września 1987
Miejsce urodzenia
Gemona del Friuli
Miejsce zamieszkania
Tarvisio
Pseudonim
Sebo
Stan cywilny
kawaler
Hobby
motoryzacja, piłka, muzyka
Języki
włoski, niemieck
Klub
Sci Cai Monte Lussari

Sebastian Colloredo to jeden z juniorów włoskich, przygotowywanych na Igrzyska Olimpijskie w Turynie w 2006 roku. Jak do tej pory na swoim koncie nie ma większych sukcesów i trudno będzie mu dorównać osiągnieciom Roberto Cecona. Jako młody, 6-letni chłopak Sebastian zaczął skakać razem ze swoim starszym bratem - Aresem. Szybko okazało się, że ma talent - pierwsze zawody dla maluchów wygrał w 1996 roku. Pięć lat później awansował do drużyny narodowej. W 2002 roku wystąpił w Letnim Grand Prix, gdzie w jednym z konkursów uplasował się na wysokiej, 6-tej pozycji. Jak do tej pory jego najwięszym sukcesem jest 8 miejsce na MŚ juniorów w Stryn w 2004 roku. Rok później, w Rovaniemi, zajął 10 lokatę. W 2005 roku zadebiutował na Mistrzostwach Świata seniorów w Oberstdorfie, ale najwyżej został sklasyfikowany na 45 miejscu. Do sezonu 2005/06 Sebastian głównie skakał w Pucharze Kontynentalnym, gdzie często punktował. W Pucharze Świata zadebiutował w drużynie w Pragelato w 2005 roku, a indywidualnie w Harrachovie w grudniu 2005, gdzie od razu zajął rewelacyjną 10 lokatę! Potem w sezonie jeszcze kilkukrotnie punktował, kończąc Turniej Czterech Skoczni na rewelacyjnej - 15 pozycji!

Andrea Morassi

Data urodzenia
30 sierpnia 1988
Miejsce urodzenia
Tolmezzo
Miejsce zamieszkania
Ravascletto
Pseudonim
Mangiassi
Stan cywilny
kawaler
Hobby
snowboard
Języki
włoski
Klub
C.S. Forestale

Andrea Morassi jest młodszym bratem innego skoczka - Simone. O rok młodszy Andrea robi znacznie większe postępy. Wypatrzył go aktualny trener Polaków - Hannu Lepistoe, który przygotowywał Włochów do startu na Olimpiadzie w Turynie. Andrea zaczął skakać w wieku 7 lat. Na arenie międzynarodowej pokazał się w marcu 2003 roku w zawodach juniorów w Le Brassus gdzie zajął 13 miejsce. Pierwszy poważny start zanotował 14 sierpnia 2004 roku w Ramsau podczas Pucharu Kontynentalnego. Dwa razy był 47-my. Przez cały sezon 2004/2005 nie uzyskiwał dobrych rezultatów, rzadko punktował. Mimo tego, a raczej z braku konkurencji, został powołany na MŚ juniorów w Rovaniemi. Tam także niczym nie błysnął. Latem 2005 zadebiutował w Letniej Grand Prix. U siebie na skoczni w Predazzo zajął dobrą 18 lokatę. Był to już wynik napawający optymizmem. Sezon 2005/06 zaczął od debiutu w Pucharze Świata w Engelbergu - był 42. Potem startował jeszcze w Oberstdorfie, Innsbrucku i Bischofshofen - także bez powodzenia. Dopiero występ w Zakopanem może zaliczyć do udanych. Tam zdobył swoje pierwsze punkty PŚ plasując się na 20 miejscu. Na fali jechał na drugie w swoim życiu MŚ juniorów. Tym razem w Kranju spisał się bardzo dobrze. Zdobył brązowy medal przegrywając jedynie ze Schlierenzauerem i Tepesem, a wyprzedzając naszego Łukasza Rutkowskiego. Potem przyszedł czas na Olimpiadę na własnym terenie. W Pragelato jednak nie spisał się na miarę oczekiwań. Na skoczni normalnej zajął 36 miejsce, a na dużej skoczni nie startował. Latem 2006 wystąpił w Predazzo podczas LGP i był 13-ty. Punkty zdobył także w Courchevel. Największy sukces to 3 miejsce w zawodach Pucharu Świata w Oberstdorfie w 2007 roku.


źródło: skokinarciarskie.pl 

 chirurg, narciarstwo, pulmonolog, łyżwiarstwo.
Serwis ma charakter informacyjny. Właściciel nie odpowiada za treść.
opony  netBOX - Systemy internetowe