Igrzyska Olimpijskie -  © skokinarciarskie.com.pl Igrzyska Olimpijskie -  © skokinarciarskie.com.pl
Aktualnie jesteś:  skokinarciarskie.com.pl Igrzyska Olimpijskie

Igrzyska Olimpijskie


Skoki narciarskie rozgrywane są od pierwszych Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Chamonix w 1924 roku. Aż do igrzysk w Squaw Valley w roku 1960 rozgrywany był tylko jeden konkurs na normalnej skoczni. Od 1964 r. i igrzysk w austriackim Innsbrucku rozgrywano już dwa - na skoczni normalnej i dużej, najpierw na skoczniach K70 i K 90, a obecnie na K 90 i K 120. W roku 1988 na Zimowej Olimpiadzie w Calgary dodano jeszcze konkurs drużynowy.

Pięć pierwszych Igrzysk całkowicie zdominowali Norwegowie. Dopiero w 1956 roku złoto olimpijskie pojechało do innego niż Norwegia kraju - zostało zdobyte przez Antti Hyvärinena z Finlandii. Jedynym zawodnikiem, który zdobył 3 indywidualne złote medale był Matti Nykänen z Finlandii. On też jako pierwszy zdobył dwa indywidualne złote medale olimpijskie na tej samej olimpiadzie w Calgary. Drugim skoczkiem, który dostąpił tego zaszczytu był Simon Ammann ze Szwajcarii w Salt Lake City.

Dla Polaków historia zimowych olimpiad to przede wszystkim złoty medal Wojciecha Fortuny w 1972 roku w Sapporo (Japonia). Choć był wtedy dobrze zapowiadającym się młodym skoczkiem (19 lat) nikt na niego nie stawiał. Jego wyjazd do Sapporo wymusiła prasa sportowa, która poparła wniosek trenera Janusza Forteckiego, po tym jak skoczek osiągnął kilka godnych uwagi rezultatów. Już podczas konkursu na skoczni średniej zaprezentował się bardzo dobrze, zdobywając szóste miejsce. W drugim konkursie - 11 lutego 1972 - jego skok na odległość 111 metrów był nokautem dla całej elity najlepszych na świecie. Mimo krótkiego skoku w drugiej serii (zaledwie 87,5 m) Fortuna utrzymał i obronił tytuł mistrza olimpijskiego - jedynego w historii polskich skoków narciarskich.

Drugim naszym medalistą olimpijskim jest Adam Małysz, który na igrzyskach Salt Lake City w 2002 roku zdobył dwa medale - srebrny (na dużej skoczni) i brązowy (na normalnej). W walkę Małysza z Hannawaldem zupełnie nieoczekiwanie wmieszał się młodziutki Szwajcar Simon Ammann, który ani wcześniej, ani nigdy później nie osiągnął tak fenomenalnej formy, jak właśnie wtedy na amerykańskiej ziemi.

Podczas igrzysk w Turynie w 2006 roku niespodziewanym sukcesem polskich skoków było zajęcie 5. miejsca w konkursie drużynowym. Wygrali Austriacy, przed Finami i Norwegami.


źródło: pl.wikipedia.org 

 chirurg, narciarstwo, pulmonolog, łyżwiarstwo.
Serwis ma charakter informacyjny. Właściciel nie odpowiada za treść.
opony  netBOX - Systemy internetowe